Lublin: ciężarne coraz chętniej korzystają z usług douli

Autor: Kurier Lubelski, KR/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2012 15:40

Ciężarne z Lublina coraz chętniej korzystają z pomocy douli - doświadczonych kobiet, które wspierają rodzącą w czasie porodu oraz przez kilka pierwszych dni po przyjściu dziecka na świat.

Jak podaje Kurier Lubelski, w Lublinie działa jedynie kilka douli. Jedna z nich, założycielka Szkoły macierzyństwa "Aktywna Mama", jako doula uczestniczyła w dziesięciu porodach. Lubelski wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i perinatologii przyznaje, że do tej pory douli nie spotkał na sali porodowej. Wskazuje jednak, że rodząca czuje się bezpieczniej, jeśli ma przy boku kogoś, kogo zna i komu ufa.

Marta Plucińska, sekretarz Stowarzyszenia DOULA w Polsce, podkreśla, że obecnie w Polsce doula nie jest zawodem w sensie prawnym. W ogóle bycie doulą to przede wszystkim powołanie i misja.

- Doulą się jest. To powołanie do bycia pomocnym drugiej kobiecie w jej drodze do macierzyństwa. Wśród doul są kobiety, które mają za sobą bardzo pozytywne doświadczenia z okresu ciąży, porodu oraz połogu i chcą tchnąć pozytywną energię także w okres okołoporodowy innych kobiet - mówi Marta Plucińska.

Czytaj. Kim jest doula? Na pewno nie konkurencją dla położnej

Jak wyjaśnia Marta Plucińska, rolą douli jest towarzyszenie kobiecie w czasie ciąży, przygotowanie jej do porodu, do macierzyństwa i pozytywnego wejścia w rolę mamy.

- Podkreślamy z całą stanowczością, że nie zastępujemy ani położnej, ani lekarza. Nie możemy i nie wchodzimy w ich kompetencje. Owszem doula dokształca się w kierunku medycznym, bo dobrze jest, kiedy wie, jak przebiega ciąża, poród, skąd biorą się pewne reakcje, ale ta wiedza ułatwia jej jedynie pomaganie kobiecie w aspekcie psychologicznym, a nie medycznym - mówi sekretarz Stowarzyszenia DOULA w Polsce.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum