Lublin: SOR w WSS wprowadza segregację pacjentów

Autor: gazeta.pl,RR/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 09:16

Na początku lutego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie wprowadzi na oddziale ratunkowym system segregacji pacjentów. Zmiany w pracy SOR są spowodowane m.in. skargami pacjentów na zbyt długi czas oczekiwania na lekarza.

Lublin: SOR w WSS wprowadza segregację pacjentów

SOR przyjmuje ponad stu pacjentów dziennie. Za każdym razem trzeba dokładnie sprawdzić, czy dana osoba nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Bez odpowiedniego systemu weryfikacji jest to jednak trudne.

Od lutego pacjenci będą badani przez pielęgniarkę lub lekarza w tzw. pokoju triażowym. Po ocenie stanu zdrowia zapadnie decyzja, czy dana osoba musi mieć udzieloną pomoc natychmiast czy też może poczekać.

Przewidziano pięciostopniową skalę oceny: pacjenci otrzymają kartkę w jednym z pięciu kolorów. Czerwony oznacza zagrożenie życia i natychmiastowe przyjęcie. Najdłużej (cztery godziny lub dłużej) będą czekały osoby, które przyszły np. po receptę.

Chodzi o zmniejszenie liczby pacjentów o 20-30 proc., co przełoży się na szybszą pomoc dla tych, którzy jej naprawdę potrzebują. Lekarze z SOR-u liczą bowiem, że wprowadzenie systemu zniechęci do przychodzenia na oddział z błahymi przypadkami. Skoro trzeba będzie czekać kilka godzin, jest szansa, że niektórzy zdecydują się na wizytę u lekarza rodzinnego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny jest drugą lecznicą w Lublinie, która wprowadziła triaż (system segregacji pacjentów). Wcześniej zrobił to Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

Czytaj: Triaż: segregacja kolorami pacjentów SOR w lubelskim szpitalu

W SPSK nr 4 pacjentem, który trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego, w pierwszej kolejności zajmuje się pielęgniarka triażowa. Określa ona parametry życiowe pacjenta: tętno, ciśnienie i stan świadomości. Na podstawie tej oceny zapada decyzja o kwalifikacji do jednej z trzech grup - czerwonej, żółtej albo zielonej.

Triaż został wprowadzony przepisami z 8 lipca 2010 roku. Do jego stosowania zostały zobowiązane centra urazowe. Ale segregacja ma być także sposobem dla SOR-ów na racjonalizację kosztów i zwiększenie efektywności pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum