Lublin. Lekarze przeprowadzili operację na odległość. Pomocne okazały się gogle i hologram pacjenta

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia09 czerwca 2021 09:30

Specjaliści z SPSK1 w Lublinie koordynowali za pomocą hologramu operację prowadzoną w Bułgarii. Jak na razie to jedyny taki  zabieg przeprowadzony w Polsce i na świecie.

Lublin. Lekarze przeprowadzili operację na odległość. Pomocne okazały się gogle i hologram pacjenta
Operacja z użyciem hologramu okazała się sukcesem. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Część lekarzy z Lublina udała się do Sofii, natomiast pozostali chirurdzy pozostali na miejscu w Lublinie i za pomocą specjalnych gogli koordynowali operację
  • Profesorowie z SPSK1 prowadzili na odległość operację tętniaka aorty brzusznej
  • Międzynarodowa operacja była unikatowa; wzięli w niej udział kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie prof. Tomasz Zubilewicz oraz dr hab. Marek Iłżecki

Nowatorska operacja poprowadzona przez lekarzy z Lublina była wyjątkowa na skalę światową. Pomocne w przeprowadzeniu zabiegu były gogle z hologramem, dzięki którym lubelscy lekarze mogli "zobaczyć" wnętrze pacjenta.

Operacja na odległość. Hologram w Lublinie, pacjent w Sofii

Zabieg odbył się 8 czerwca i miał miejsce w sali operacyjnej szpitala w Sofii. Pacjentem był 61-letni mężczyzna z tętniakiem aorty brzusznej o średnicy blisko 5,5 cm – w przeszłości wymagał on innych interwencji chirurgicznych. Prawdziwą innowacyjnością było użycie technologii obrazowania – lekarze znajdujący się setki kilometrów od siebie mieli założone specjalne gogle.

Jak tłumaczy w "Gazecie Wyborczej" dr hab. Marek Iłżecki, po założeniu gogli lekarze widzą przed sobą "w powietrzu" operowany obszar. Jest to cyfrowy wycinek fragmentu ciała ludzkiego. - Widzimy tak naprawdę anatomię tętniaka w trójwymiarze u konkretnego pacjenta. Możemy ten obraz obracać, przybliżać, zobaczyć przekrój, aby oceniać wszelkie struktury i zagłębienia – wyjaśnia w rozmowie. 

Specjaliści z Lublina przypomnieli, że takie zabiegi mają istotną właściwość – lekarze mogą zdalnie nawigować operatorów, którzy znajdują się fizycznie w sali operacyjnej. Prof. Zubilewicz dodał także, że razem z zespołem wystąpili jako konsultanci medyczni. Pomogli kolegom z Bułgarii przejść trudne momenty operacji.

Szerokie wykorzystanie gogli w medycynie

Prace nad innowacyjnymi goglami trwają już od 2017 roku. Sprzęt ma specjalny certyfikat wyrobu medycznego. Gogle mogą być wykorzystane w dziedzinie kardiologii, onkologii, laryngologii czy ortopedii. Chirurdzy naczyniowi ze szpitala w Lublinie od blisko 25 lat wykonują wewnątrznaczyniowe zabiegi leczenia tętniaków aorty brzusznej.

"Wirtualnie" można powiększać czy obracać tętniaka - obraz jest niezwykle precyzyjny i pozwala przeprowadzić zabieg szybciej, z wyeliminowaniem ryzyka powikłań czy wydłużenia czasu operacji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum