Lublin: Bank Mleka Kobiecego szuka nowych dawczyń

Autor: KL, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 13:52

Bank Mleka Kobiecego działający przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie poszukuje dawczyń wśród zdrowych matek karmiących.

Lublin: Bank Mleka Kobiecego szuka nowych dawczyń
Na zdjęciu: Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie Fot. SPSK nr 2

Kobiety, które przekazywały dotychczas swój pokarm do BMK, mają już starsze dzieci. Po roku laktacji mleko zmienia swój skład, ma mniej białka i tłuszczów, dlatego, zgodnie z procedurą,  mleko zbierane jest od dawczyń do momentu ukończenia przez ich własne dziecko 12 miesięcy. Aktualnie w lubelskim banku jest 15 aktywnych dawczyń, ale lada moment będą one musiały zrezygnować z powodu przekroczenia przez ich dzieci pierwszego roku życia.

Rekomendacje WHO wskazują, że mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka. Dlatego zalecane jest, by wszystkie dzieci od czasu narodzin karmione były wyłącznie piersią. Jak mówiła nam wcześniej prof.  Maria Wilińska, kierownik Kliniki Neonatologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, zdarzają się sytuacje, gdy karmienie nie jest możliwe, np. gdy nie ma matki w oddziale, gdy matka jest ciężko chora, przyjmuje określone leki lub laktacja jest niewystarczająca. W takich przypadkach rekomendowane jest podanie dziecku mleka innej kobiety. Odnosi się to zazwyczaj do dzieci urodzonych przedwcześnie.

Specjaliści podkreślają, że podanie mleka innej kobiety jest drugim wyborem w procesie żywienia noworodków. Banki mleka wypełniają lukę powstałą w sytuacji braku pokarmu własnej matki. Dostępność mleka z banku mleka kobiecego pozwala na utrzymanie naturalnego żywienia dziecka.

Eksperci zwracają uwagę, że podanie sztucznej mieszanki dopuszczane jest dopiero wtedy, gdy nie ma możliwości podania noworodkowi pokarmu matki lub mleka z banku mleka.

- Mleko matki ma dla dzieci urodzonych przedwcześnie szczególne znaczenie. W ich przypadku jest nie tylko optymalnym i najlepszym pożywieniem, ale także - ze względu na swój wyjątkowy skład i funkcje - lekiem. Dlatego też jak najszybsze jego podanie (najpierw w postaci kilku kropel cennej siary) jest kluczowe dla całej terapii - zaznaczają eksperci. 

Mleko z banku jest bezpieczne. Podobnie jak w przypadku honorowego krwiodawstwa, przed pobraniem mleka stan zdrowia i tryb życia każdej dawczyni jest dokładnie analizowany i badany. Badane jest również samo mleko. Dzieciom podawane jest tylko wolne od patogenów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum