Lublin: 10 mln dla centrum urazowego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2010 10:57

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma szansę dostać 10 mln zł dotacji na utworzenie centrum urazowego.

W kraju ma powstać 13 ośrodków, do których będą trafiały odnoszące ciężkie urazy ofiary katastrof i wypadków.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wpisało projekt centrum na listę podstawową unijnego programu. Projekt zgłosił w grudniu do unijnej listy Infrastruktura i Środowisko resort zdrowia.

Centra urazowe to część nowego systemu ratownictwa medycznego. Początkowo resort zdrowia zamierzał utworzyć je w 16 miejscach w Polsce. Ostatecznie zdecydował, że centra zostaną zlokalizowane w 13 specjalistycznych ośrodkach medycznych m.in. w Rzeszowie, Białymstoku, Krakowie, Szczecinie i Zielonej Górze. Placówki te muszą być przygotowane do przyjęcia i zdiagnozowania w krótkim czasie większej liczby rannych, którzy ucierpieli w poważnych wypadkach drogowych i różnego rodzaju katastrofach. Zatrudnieni w nich lekarze powinni być specjalistami z różnych dziedzin. Szpital, w którym powstanie centrum musi też współpracować z uczelnią medyczną. Na Lubelszczyźnie jedyną placówka, która spełnia wszystkie niezbędne warunki jest PSK nr 4 w Lublinie.

– Musimy jeszcze otworzyć oddział urazów wielonarządowych oraz połączyć istniejące lądowisko dla helikopterów tunelem z budynkiem szpitala – przekonywał dyrektor szpitala dr Marian Przylepa.

Niecałe 1,5 mln zł szpital będzie musiał dołożyć do inwestycji z własnej kasy. Unijny projekt zakłada, że centrum urazowe ma powstać w lubelskim SPSK nr 4 do końca 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum