Lubelskie: zbiórka pieniędzy w szkołach na hospicjum dziecięce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 16:04

Pod hasłem "Twój dar serca dla hospicjum" rozpoczęła się w szkołach na Lubelszczyźnie zbiórka pieniędzy dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Tu już szósta edycja akcji, która w poprzednich latach przyniosła ponad 500 tys. zł.

O udział w zbiórce zaapelował wojewoda lubelski Wojciech Wilk, objął też nad nią patronat. Wilk podkreślił, że hospicjum im. Małego Księcia jest jedyną tego rodzaju placówką w mieście i regionie, a akcja wspierania go ma walor wychowawczy. - Tej pomocy udzielają dzieci dzieciom. Młodzież, dzieci uczą się jak nieść pomoc, jak kształtować w sobie prospołeczne postawy - mówił Wilk w środę (2 kwietnia) na konferencji prasowej.

Pieniądze są zbierane w szkołach, które same decydują, czy przystąpić do akcji. Otrzymują one specjalnie oznakowane puszki na pieniądze i materiały promocyjne, w tym film o działalności hospicjum. Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. Nauczyciele i uczniowie często organizują występy artystyczne, konkursy plastyczne, kiermasze, podczas których zbierają datki.

Dotychczas zgłosiło się ponad 60 szkół, zgłoszenia są jeszcze przyjmowane, zbiórka potrwa do połowy maja. Koordynatorem akcji jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Lublinie. Informację o niej zamieściło na swojej stronie internetowej lubelskie kuratorium oświaty.

- Dzisiejszy świat ucieka od cierpienia, od niemiłych rzeczy, chce je gdzieś ukryć, zakamuflować. Chcemy dzięki tej akcji docierać do młodzieży, aby im uświadamiać problemy kluczowe dla człowieka - powiedziała inicjatora zbiórki Elżbieta Nawrot.

Założyciel i prezes hospicjum, franciszkanin o. Filip Buczyński wyjaśnił, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na zakup leków, środków higienicznych i opatrunkowych oraz sprzętu medycznego. W minionym roku na leki i środki opatrunkowe hospicjum wydało ponad 350 tys. zł - poinformował o. Buczyński.

Akcja zbierania pieniędzy na hospicjum w szkołach organizowana jest od 2009 r. Dotychczas przyniosła 566 tys. zł. W ub. roku w 160 szkołach zebrano około 75 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na dofinansowanie budowy siedziby hospicjum Dom Małego Księcia, zakup busa do przewożenia osób niepełnosprawnych, leki i sprzęt medyczny.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 53 nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny. W tym roku planuje utworzyć oddział stacjonarny dla dzieci wymagających opieki paliatywnej. Oddział ma liczyć 10 łóżek i dwie izolatki.

Jak podał o. Buczyński, koszty hospicjum w 45 proc. pokrywane są ze środków NFZ, reszta niezbędnych pieniędzy pochodzi ze zbiórek społecznych i darowizn. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum