Lubelskie: występowanie otyłości i nadwagi u 10-latków na wsi częstsze niż w mieście

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 07:50

Jak wynika z badań realizowanych wśród czwartoklasistów w ramach programów polityki zdrowotnej w gminach Jastków i Wólka, wskaźniki nadwagi i otyłości okazały się u nich wyższe niż u uczniów I klas gimnazjum w Lublinie. Natomiast w porównaniu z miastem dzieci z obu gmin charakteryzuje lepsza wydolność fizyczna.

Lubelskie: występowanie otyłości i nadwagi u 10-latków na wsi częstsze niż w mieście
Wysoki poziom nadwagi oraz niska aktywność fizyczna, to główne czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

W gminach Jastków i Wólka są prowadzone programy profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości u dzieci. Te kompleksowe, roczne samorządowe projekty postępowania prozdrowotnego skierowane do uczniów klas IV SP i ich rodzin są realizowane w partnerstwie z Fundacją Medicover, w oparciu o doświadczenia Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych "PoZdro!".

Kompleksowa analiza zdrowia wykonana w listopadzie - grudniu 2018 roku wykazała, że nadwaga i otyłość występują u 27,9% przebadanych uczniów (9,5 % dzieci z otyłością i 18,4% z nadwagą). Dla porównania, w Lublinie - gdzie podobne badania prowadzono wśród uczniów klas I gimnazjów w latach 2014-2017 - częstość występowania tego zaburzenia sięgała 22,5% - podaje w informacji dla mediów Katarzyna Walczak-Szepczyńska, specjalista ds. komunikacji w Fundacji Medicover.

Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem aż 68,8% dzieci wiejskich. Bardzo dobrą wydolnością fizyczną odznaczało się tylko 3,4% uczniów. W przypadku 2,7% konieczne było przerwanie testu ze względu na zbyt wysokie tętno badanego. Niedostateczny poziom wydolności fizycznej prezentowało natomiast 73,9% lubelskich gimnazjalistów.

Tematyka działań profilaktycznych w gminach i miastach będzie poruszana w dyskusji na sesji "Programy polityki zdrowotnej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego - w drodze do najbardziej skutecznych rozwiązań" odbywającej się podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 16,5% badanych, w stosunku do 15,4% - w Lublinie.

Nieprawidłowa ostrość widzenia dotyczyła 9,3% uczniów poddanych testowi przesiewowemu. Przy czym wskaźnik dla Lublina  to 10,2%. Ostrość widzenia w gminach wiejskich oceniono u 82,2% uczniów uczestniczących w badaniach przesiewowych. Pozostałe dzieci nie były badane ze względu na wcześniejsze rozpoznanie wady wzroku i fakt pozostawania pod opieką okulisty.

Nieprawidłową postawę ciała ma w Jastkowie i Wólce średnio 43,3% uczniów, w Lublinie - aż 72,9%! Dokonana przy użyciu skoliometru ocena kręgosłupa wykazywała najczęściej: asymetrie w postawie ciała, skoliozę strukturalną oraz zaburzenia w obrębie krzywizn fizjologicznych kręgosłupa.

- Wyniki badań dzieci z gmin Wólka i Jastków jednoznacznie pokazują, że stan zdrowia młodzieży jest daleki od dobrego. Wysoki poziom nadwagi oraz niska aktywność fizyczna, to główne czynniki rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Pamiętajmy jednak, że zachowania żywieniowe i aktywność u młodych ludzi kształtowana jest od ich wczesnego dzieciństwa - zwraca uwagę dr Michał Brzeziński z rady naukowej programu „PoZdro!”, z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ramach etapu specjalistycznego programów zdrowotnych dzieci z gmin Jastków i Wólka obarczone czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny zostały objęte roczną zintegrowaną opieką indywidualną lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej oraz zaproszone do udziału w warsztatach edukacyjnych w zakresie zdrowego stylu życia. Pierwsze konsultacje dla rodzin w ramach opieki zintegrowanej odbyły się na przełomie stycznia i lutego 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum