Lubelskie: wszystkie pierwszaki z województwa przejdą badania słuchu

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 08:25

Ponad 20 tys. dzieci rozpoczynających naukę szkolną w województwie lubelskim weźmie udział w badaniach przesiewowych słuchu. Liderem projektu jest klinika otolaryngologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Akcja rozpocznie się we wrześniu.

Lubelskie: wszystkie pierwszaki z województwa przejdą badania słuchu
Badania słuchu u pierwszoklasistów ruszą we wrześniu. Fot. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0).jpg

Jak informuje na łamach Kuriera Lubelskiego prof. Grażyna Mielnik-Niedzielska, kierownik kliniki otolaryngologii dziecięcej, foniatrii i audiologii UM, przeprowadzenie tych badań będzie możliwe dzięki pozyskanemu grantowi z funduszy europejskich na kwotę 3 mln zł.

Program został zaplanowany na dwa lata, a w jego realizacji będą uczestniczyli eksperci z UMCS. Audiolodzy będą badać słuch u dzieci, ale przy okazji również głos i mowę. To pozwoli na wykrycie nieprawidłowości i skierowanie potrzebujących dzieci do pogłębionej diagnostyki w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Lubelska klinika jest jedynym dziecięcym ośrodkiem klinicznym w kraju, który prowadzi badania dotyczące zaburzeń równowagi, które powodowane są one zaburzeniami błędnika bądź narządu wzroku. Dzięki nowemu urządzeniu, jakie pozyskała klinika - aparatowi VNG - można to sprawdzić, wykonując badania odruchu przedsionkowo-ocznego u dzieci.

Więcej: kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum