Lubelskie: w wakacje krwi im raczej nie brakuje

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2010 11:17

Nie ustajemy w apelach o oddawanie krwi, ale o dramatycznych brakach w czasie wakacji mowy nie ma - zapewnia lubelskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w rubryce zapas krwi przy poszczególnych grupach widnieje opis „poziom średni”.

Krwi do ratowania życia nie brakuje nigdy. Zdarza się, że poziom grupy 0 lub innych „minusowych” jest bardzo niski, ale i wtedy planowa operacja jest przekładana zaledwie o dzień czy dwa.

– Termin ważności różnych składników krwi to od 35 do maksymalnie 42 dni. Nie da się zrobić wielkich zapasów na wakacje, a potem spokojnie z nich korzystać. Ważna jest nieustanna praca nad promocją i zbiórkami krwi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Budzińska, specjalista ds. upowszechniania honorowego krwiodawstwa.

Dlatego lubelskie centrum krwiodawstwa przez cały rok współpracuje aktywnie z klubami krwiodawców. Pozyskuje też nowe kontakty w szkołach, wojsku, kościołach. Dzięki poparciu Henryki Strojnowskiej, wicewojewody lubleskiego, w szeregi krwiodawców wstąpiło wielu pracowników urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

– Zależy nam na pozyskaniu nowych krwiodawców, ale również na tych wielokrotnych. Chcemy, by przychodzili regularnie i żeby nie zapominali o nas w tak newralgicznych okresach jak wakacje. Stąd pomysł na zorganizowanie konkursu z bardzo atrakcyjną nagrodą w postaci samochodu Ford Ka. Może o niego zawalczyć każdy krwiodawca, który w okresie od 1 czerwca do 30 września odda krew dwukrotnie oraz zaproponuje hasło promujące honorowe krwiodawstwo – wyjaśnia Budzińska.

Od jesieni 2010 r. lubelska promocja krwiodawstwa wzbogaci się kolejne narzędzie do pracy – ambulans do poboru krwi.

– Zostanie on zakupiony w ramach ministerialnego programu „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”. Ambulans to nie tylko możliwość dotarcia do najdalszych zakątków województwa, ale i wielka promocja krwiodawstwa. Dzięki niemu będziemy bardziej widoczni – zapewnia specjalista.

Obecnie RCKiK w Lublinie przygotowuje plan wyjazdów oraz pracy załogi ambulansu. Lubelska stacja zabezpiecza potrzeby ok. 42 lecznic, w razie potrzeby wspomaga też inne województwa.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum