Lubelskie: przebadano wzrok 150 osób za pomocą sztucznej inteligencji

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 14:55

W podlubelskich miejscowościach: Jakubowicach Konińskich, Konopnicy i Niemcach przeprowadzono pilotaż badań z wykorzystaniem telemedycyny. W ciągu trzech dni, dzięki użyciu sztucznej inteligencji przebadano 150 osób. U niemal co trzeciej z nich wykryto chorobę wzroku.

 Lubelskie: przebadano wzrok 150 osób za pomocą sztucznej inteligencji
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef kliniki okulistyki w SPSK1 w Lublinie, każdy chętny pacjent miał wykonane badanie dna oka. Badanie trwało 30 sekund, a wynik pacjent otrzymał "od ręki". Zdjęcie analizowane było przez specjalne programy komputerowe, które wykrywają cechy charakterystyczne chorób wzroku - podaje Kurier Lubelski.

W wyniku badań u 30 proc. badanych wykryto choroby wzroku, w większości są to schorzenia plamki żółtej, które nieleczone mogą prowadzić nawet do ślepoty. Teraz pacjenci mogą udać się na wizytę do okulisty w celu wdrożenia leczenia.

Kolejny etap lubelskiego projektu zostanie przeprowadzony po tym, jak do lecznicy dotrze sprzęt najnowszej generacji, który trafi do szpitala z Ameryki na początku przyszłego roku. Wówczas zostaną przebadani chętni ludzie z kolejnych podlubelskich miejscowości. Badania będą prowadzić nie lekarze jak tym razem, ale technicy. To oni obsłużą urządzenia, które pełnią rolę asystentów.

Ostatni etap badań ma polegać na rozszerzeniu ich o inne polskie ośrodki, np. w Warszawie, Białymstoku i Toruniu.

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie i prof. Marco Zarbina z New Jersey Medical School, który specjalizuje się w leczeniu chorób siatkówki i jest współtwórcą systemów telemedycznych w USA. Projekt naukowo - badawczy realizowany jest w ramach grantu Fundacji Fulbrighta.

Więcej: kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum