Lubelskie: program profilaktyki raka skóry - 39 podejrzeń czerniaka

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 07:30

W kierunku nowotworów skóry przebadano 1,3 tys. osób ze wszystkich powiatów w województwie lubelskim. U ponad setki osób wykryto niepokojące zmiany skórne, w tym 39 podejrzeń czerniaka.

Wśród czynników ryzyka pacjenci wskazywali najczęściej intensywne opalanie i korzystanie z solarium. Fot. Flickr/micadew (CC BY-SA 2.0)

Jak podaje Kurier Lubelski, Program Profilaktyki Raka Skóry realizowany jest Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Lublinie od kilku lat. Oprócz badania dermatoskopem, trwała również akcja promocyjno-edukacyjna. W 2019 roku rozpowszechniono 6 tys. ulotek i 500 plakatów zawierających informacje na temat raka skóry i profilaktyki.   

W zeszłym roku przebadano ponad 1,3 tys. osób z całego województwa lubelskiego. W większości byli to pracownicy urzędów i dużych zakładów pracy, głównie kobiety. W 39 przypadkach zaistniało podejrzenie czerniaka, a w 16 - innych nowotworów skóry. Znamiona atypowe stwierdzono u kolejnych 37 osób, pacjentom tym wydano zalecenie konsultacji w poradni onkologicznej lub chirurgicznej - wylicza Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor WOMP w Lublinie.

Więcej: kurierlubelski.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum