Lubelskie ma swój Eurocopter

Autor: Radio Lublin, Dziennik Wschodni, DM/Rynek Zdrowia • • 02 października 2010 10:11

Sanitarny śmigłowiec Eurocopter rozpoczął swoją służbę w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym na lotnisku aeroklubu lubelskiego w Radawcu.

Lubelskie ma swój Eurocopter

Eurocopter 1 października po raz pierwszy wylądował na lotnisku w Radawcu. Jak podaje Radio Lublin nowoczesna maszyna zastąpi latający do tej pory w LPR śmigłowiec Mi-2.

Jak informowaliśmy we wrześniu, śmigłowce będą na razie latać wyłącznie w ciągu dnia. By mogły operować całą dobę, niezbędna jest pełna modernizacja lotniska.

– LPR we własnym zakresie modernizuje lotnisko. Wymieniają oświetlenie, wyasfaltowali nową podłogę w hangarze – mówi Dziennikowi Wschodniemu Adam Gruszecki, dyrektor aeroklubu.

Strategia działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zakłada m.in. loty do wypadków i lądowanie maszyn bezpośrednio w pobliżu miejsca zdarzenia. Jest realizowana w oparciu o bazy HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Baza HEMS w Lublinie jest jedenastą wyposażoną w nowoczesne śmigłowce, które zastępują powoli wycofywane z eksploatacji wysłużone Mi-2.

W Lublinie są 3 lądowiska dla śmigłowców: jedno całodobowe przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, prowizoryczne przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali oraz przy ZOZ na ul. Grenadierów. O budowę profesjonalnego lądowiska stara się też 1. Szpital Wojskowy z Przychodnią.

Nowe Eurocoptery trafią do dyspozycji służb medycznych w 17 miastach w Polsce. Sześć z nich będzie stacjonować jako śmigłowce rezerwowe.

Dostawy nowych śmigłowców do baz LPR to wynik umowy zawartej w 2008 roku pomiędzy Ministrem Zdrowia a konsorcjum Eurocopter. Wszystkie maszyny mają trafić do LPR do końca 2010 roku. Koszt jednego śmigłowca Eurocopter to ponad 22 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum