Lubelskie: liczba łóżek szpitalnych dla zakażonych koronawiusem zwiększy sie z 320 do...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 19:50

Liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji w woj. lubelskim zwiększy się z 320 do 380. Miejsc w szpitalach nie zabraknie - zapewnił w poniedziałek (28 września) wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Lubelskie: liczba łóżek szpitalnych dla zakażonych koronawiusem zwiększy sie z 320 do...
Fot. Shutterstock

Dane epidemiologiczne w Lubelskiem wskazują, że obecnie koronawirus jest mniej zjadliwy niż wiosną, ale rośnie liczba nim zakażonych. O ile w kwietniu tego roku zanotowano łącznie w regionie 227 zakażeń i na koniec miesiąca hospitalizowane były 104 osoby, to we wrześniu było 990 nowych zakażonych, a w szpitalach przebywają 173 osoby.

- Obecnie procentowy udział osób hospitalizowanych w liczbie wszystkich zakażonych jest znacznie mniejszy, ale liczba hospitalizowanych jest większa, bo jest znacznie więcej osób zakażonych - powiedział Sprawka na konferencji prasowej.

Dlatego zapadły decyzje o zwiększeniu w najbliższych dniach liczby łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Od 1 października w szpitalu w Białej Podlaskiej, gdzie dotychczas jest 18 takich łóżek, będzie ich 30, a w Biłgoraju ich liczba zwiększy się z 20 do 40. W tych szpitalach zaczęło już brakować miejsc dla chorych na COVID-19.

W szpitalu w Chełmie, gdzie są 42 łóżka przygotowane dla pacjentów z koronawirusem, od 1 października przybędą 3, a wkrótce potem jeszcze 25. Miejsc w chełmskim szpitalu dotychczas nie brakowało, ale będzie ich więcej, ponieważ jest on położony blisko Lublina, gdzie notuje się dużo zakażeń - wyjaśnił wojewoda.

Łącznie przybędzie 60 łóżek. Dodatkowo w różnych szpitalach przygotowanych zostanie około 20 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych, przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, wykazujących objawy innych chorób. Ponadto w Lublinie powstanie nowy oddział zakaźny w jednym ze szpitali - zapowiedział Sprawka.

Obecnie w całym regionie szpitale mogą przyjąć 320 pacjentów z koronawirusem. Zajęte są 173 łóżka, pod respiratorami jest 9 osób.

W Lubelskiem jest obecnie 19 ognisk COVID-19, minionej doby przybyło jedno, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. Zakażonych jest tam siedem osób spośród personelu i dwie osoby spośród pacjentów.

W stosunku do liczby mieszkańców najwięcej zarażonych jest w powiecie tomaszowskim - ponad 10 proc., oraz w łęczyńskim - ponad 9 proc. Duży przyrost zakażonych notowany jest w ostatnich dniach w powiecie łęczyńskim, jeśli się utrzyma, to może on się znaleźć w żółtej strefie - przestrzegł wojewoda Sprawka.

Łącznie w Lubelskiem potwierdzono 2547 przypadków zachorowań na COVID-19, 1848 osób wyzdrowiało, a 38 zmarło.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum