Lubelskie: dzięki tej akcji kilka roczników wie, że jest hospicjum dla dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2017 09:35

"Twój dar serca dla hospicjum" - to hasło akcji zbierania pieniędzy na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, która po raz dziewiąty rozpoczyna się w szkołach woj. lubelskim. W poprzednich edycjach zebrano w sumie ponad 800 tys. zł.

Lubelskie: dzięki tej akcji kilka roczników wie, że jest hospicjum dla dzieci
Szkoły uczestniczące w akcji otrzymują materiały edukacyjne i filmy poświęcone działalności hospicjum, które wykorzystują podczas zajęć z uczniami. Fot. Fotolia

Akcja polega na tym, że zgłaszające się do niej szkoły organizują różnego rodzaju imprezy - artystyczne, sportowe, taneczne, integracyjne, świąteczne - podczas których zbierane są datki na hospicjum.

- Oprócz zbierania pieniędzy, mamy świadomość, że przez te osiem edycji wychowaliśmy osiem roczników, które są świadome faktu, że jest hospicjum dla dzieci; i będą wpływały na kolejne kręgi swoich kolegów, znajomych, rodzin, żeby społeczeństwo uczulić na potrzeby drugiego człowieka - powiedziała Elżbieta Nawrot dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które jest koordynatorem akcji.

Podczas ośmiu poprzednich edycji akcji zebrano łącznie blisko 803 tys. zł. Zdaniem prezesa Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie o. Filipa Buczyńskiego to "kwota przeogromna", jeśli wziąć pod uwagę, że zebrały ją dzieci i młodzież.

- To nie jest forum pracodawców, czy zjazd biznesu, tylko dzieci i młodzież, które czegoś sobie odmówiły, żeby pomóc swoim kolegom i koleżankom, którzy zmagają się z dramatem choroby nieuleczalnej. To jest bezcenne - podkreślił.

Szkoły uczestniczące w akcji otrzymują materiały edukacyjne i filmy poświęcone działalności hospicjum, które wykorzystują podczas zajęć z uczniami. 

Pieniądze ze zbiórek są przeznaczane przede wszystkim na zakup leków, środków higienicznych i opatrunkowych dla podopiecznych hospicjum, a także na sprzęt medyczny, pomoc socjalną dla podopiecznych i ich rodzin oraz żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnym hospicjum.

Zbiórki w szkołach będą przeprowadzane do 28 kwietnia, a do 14 maja zebrane pieniądze mają trafić na konto hospicjum. Uroczyste podsumowanie akcji planowane jest w czerwcu.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 137 szkół z woj. lubelskiego, w których zbiórki datków prowadzone były podczas m.in. warsztatów wicia palm wielkanocnych, kiermaszów ciast, prezentowanych spektakli teatralnych, rozgrywek sportowych. Zebrano łącznie ponad 95 tys. zł.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Jest jedynym hospicjum dla dzieci w Lubelskiem. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną swoim pacjentom, głównie w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 52 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny w ich domach na terenie całej Lubelszczyzny, a dziewięcioro dzieci przebywa w stacjonarnym oddziale opieki w hospicjum. Pod opieką hospicjum jest też kilka rodzin spodziewających się dziecka, u którego już podczas ciąży zdiagnozowano wady letalne.

Działalność Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie jest częściowo finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale jak podkreśla o. Buczyński, aby zapewnić opiekę nad dziećmi i ich rodzinami, hospicjum musi zebrać dodatkowo ponad dwa mln zł rocznie. Datki pochodzą od różnych darczyńców - osób prywatnych, firm, instytucji, fundacji - oraz z różnego rodzaju organizowanych zbiórek i wpłat z odpisu 1 procenta podatku dochodowego.(

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum