Lubelskie: cztery punkty nocnej i świątecznej opieki więcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2017 08:45

W 30 punktach w województwie lubelskim świadczona będzie od niedzieli nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To o cztery punkty więcej niż dotychczas. Lubelski oddział NFZ uruchamia specjalny numer telefonu, aby informować o zmianach.

Lubelskie: cztery punkty nocnej i świątecznej opieki więcej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

0 Od godz. 8 rano w sobotę do godz. 20 w poniedziałek, bez przerwy, czynny będzie specjalny numer telefonu - 661 881 054 - pod którym dyżurować będą nasi pracownicy, aby odpowiadać na wszelkie pytania dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - powiedziała rzeczniczka oddziału NFZ w Lublinie, Małgorzata Bartoszek.

Adresy punktów, gdzie można otrzymać pomoc w święta i w nocy, a także inne potrzebne informacje zamieszczone zostały na stronach internetowych lubelskiego NFZ: www.nfz-lublin.pl.

Pracownicy NFZ w Lubelskiem od początku września prowadzili akcję informacyjną dotyczącą zmian w opiece nocnej i świątecznej. Dyżurowali w specjalnie urządzonych stoiskach szpitalach w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Puławach, informowali za pośrednictwem lokalnych mediów.

- Szczególnie staraliśmy się, aby informacje o zmianach znalazły się w tych najbardziej lokalnych mediach, takich, które są najbliżej mieszkańców. Myślę, że udało nam się powiadomić mieszkańców, był odzew - zapewniła Bartoszek.

- Tych zmian nie jest dużo. Punkty świadczące nocną i świąteczną opiekę w większości będą w tych samych miejscach, co dotychczas. W innych miejscach będą w Lublinie, Zamościu, Kraśniku, Krasnymstawie, Rykach i Świdniku - dodała Bartoszek.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który spotkał się z dziennikarzami przed wprowadzeniem zmian, powiedział, że punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą teraz znajdowały się przy szpitalnych oddziałach ratunkowych, do nich bowiem często zgłaszali się pacjenci.

- To będzie pozwalało na naturalne kierowanie pacjentów - i to błyskawicznie - nie na SOR-y, gdzie ratuje się życie ludzkie, tylko do lekarza rodzinnego, gdzie można uzyskać pomoc adekwatną do stanu zdrowia pacjenta. To ma odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe, takie były postulaty środowisk lekarskich - powiedział Czarnek.

- Będziemy na bieżąco monitorować jaki to będzie miało wpływ na działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych i na działanie nocnej i świątecznej opieki medycznej - dodał wojewoda. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum