Lubelskie: coraz więcej osób odbiera sobie życie, winna psychika

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 10:58

Brak sprawnego i szybkiego wsparcia dla osób z depresją to główny powód rosnącej liczby samobójstw. W woj. lubelskim obecnie z tego powodu ginie dwa razy więcej osób niż w wypadkach drogowych.

Lubelskie: coraz więcej osób odbiera sobie życie, winna psychika
Fot. archiwum

Według najnowszych statystyk lubelskiej policji, aż 341 osób zginęło w zeszłym roku w wyniku samobójstw. Jednak wszystkich prób samobójczych było o 124 więcej.

Dla porównania w zeszłym roku na lubelskich drogach w wyniku wypadków samochodowych zginęło prawie dwa razy mniej osób - 178.

Eksperci uważają, że rosnącą liczbę samobójstw odpowiada depresja. Zwracają uwagę, że o ile w przypadku kobiet można zauważyć pierwsze objawy choroby i podjąć leczenie, to u mężczyzn zreguły nie można si zorientować, że cierpią. Często próba samobójcza jest u nich pierwszym niepokojącym sygnałem, a nierzadko ostatnim.

Psychiatrzy podkreślają, że w Polsce brakuje form leczenia dziennego pacjentów depresyjnych. Takie miejsca skierowane są głównie do osób ze schizofrenią, psychozą czy cierpiących na chorobę Alzheimera. Na Lubelszczyźnie na ich nie ma, a z badań wynika, że efekty są o wiele lepsze i dłuższe niż hospitalizacja w szpitalu.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum