Lubelskie. Więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19. Jest decyzja wojewody

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP29 października 2021 15:00

Lubelski Urząd Wojewódzki (LUW) podał dziś informację o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w regionie ze 112 do 122. Dodatkowe 10 to łóżka respiratorowe w SPSK nr 1 w Lublinie.

W Lubelskiem przybędzie łóżek respiratorowych Fot. Shutterstock
 • Lubelski Urząd Wojewódzki (LUW) podał dziś informację o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w regionie ze 112 do 122
 • Dodatkowe 10 to łóżka respiratorowe w SPSK nr 1 w Lublinie
 • Pierwszy moduł Oddziału Respiratorowego na 10 miejsc w tym szpitalu zostanie uruchomiony w przyszłym tygodniu
 • W czwartek wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w szpitalach w Tomaszowie Lubelskim, Lubartowie, Krasnymstawie, Łęcznej, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie i w WSS w Białej Podlaskiej
 • W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu w tym regionie 1705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Anna Guzowska wyjaśniła, że w przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie pierwszy moduł Oddziału Respiratorowego na 10 miejsc. Dodała, że w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 nie ma wolnych miejsc.

Poinformowała również, że w piątek o godz. 11.00 w podległym placówce szpitalu tymczasowym przebywało 90 pacjentów na 112 dostępnych łóżek na oddziale internistycznym.

Więcej łóżek covidowych. Potrzeby rosną

W czwartek wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w szpitalach w:

 • Tomaszowie Lubelskim,
 • Lubartowie,
 • Krasnymstawie,
 • Łęcznej,
 • w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie
 • i w WSS w Białej Podlaskiej.

Zapowiedział też kolejne działania.

Wszystkie łóżka ECMO zajęte

Według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w piątek rano w szpitalach w regionie było 1235 łóżek II poziomu, czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19, z czego zajętych było 1145 miejsc. Łóżek intensywnej terapii było 115, w tym 90 zajętych. Pacjenci zajmowali wszystkie sześć łóżek ECMO w SPSK1 w Lublinie.

Rok temu LUW informował o 1298 łóżkach dla pacjentów z COVID-19 we wszystkich szpitalach w regionie, w tym 968 było zajętych. W szpitalach było ogółem 118 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, zajętych było 79 z nich.

Ponad 1700 nowych zakażeń w regionie

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu w tym regionie 1705 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W tym samym okresie ubiegłego roku w woj. lubelskim potwierdzono ok. 1700 nowych przypadków. Jak wówczas tłumaczył wojewoda Lech Sprawka, wysoka liczba nowych zakażeń wynikała z uzupełnienia statystyk, do których wpisano wyniki badań próbek dostarczanych do laboratoriów od 22 do 26 października.

Według danych MZ w Polsce stwierdzono 9387 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażeń jest woj. mazowieckie (2037), a na drugim jest Lubelszczyzna. Z powodu COVID-19 i jego współistnienia z innymi schorzeniami zmarły 102 osoby. Rok temu badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 20 156 osób, zmarło 301 chorych.

Czytaj też: Lubelskie. Jedna szósta łóżek w regionie przekształcona w covidowe. Potrzebne kolejne

Czytaj też: MZ: w Polsce działa 17 szpitali tymczasowych. W gotowości jest 6 następnych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum