KR/Rynek Zdrowia | 14-10-2010 14:08

Łowicz: powalczą o kontrakt na ratownictwo

Tutejszy ZOZ chce odzyskać prawo do zarządzania pogotowiem ratunkowym. Po kilku odwołaniach, oddał sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ma nadzieje, że sąd unieważni postępowanie konkursowe.

Do konkursu na świadczenie usług ratownictwa medycznego w powiecie łowickim stanął powiat łowicki i łódzkie pogotowie. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ wybrał ofertę Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Oferta WSRM wygrała trzema punktami. Od 1 kwietnia 2010 r. jednostka obsługuje powiat łowicki.

Przeciw wynikom konkursu protestowała Rada Miejska w Łowiczu. Od decyzji kilkakrotnie odwoływał się też Andrzej Grabowski, dyrektor łowickiego szpitala. Bez skutku, dlatego oddał sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Spodziewa się, że wyrok zapadnie pod koniec 2010 r.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wyraża nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się podobnie jak w przypadku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zduńskiej Woli oraz Szpitala Powiatowego w Radomsku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w obu sprawach unieważnił decyzje regionalnego oddziału Funduszu oraz prezesa NFZ, związane z konkursem na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego.

– Mieliśmy wiele zastrzeżeń co do rzetelności oferty konkurenta, ale NFZ odmówił nam wglądu do niej. Tymczasem na drodze odwoławczej obowiązuje kodeks postępowania administracyjnego, który nakazuje pełną jawność dokumentów, co potwierdził sąd administracyjny – mówi dyrektor Grabowski.

Nie wiadomo jeszcze, czy Fundusz odwoła się od wyroku WSA w sprawie Zduńskiej Woli i Radomska.

– Jeśli NFZ nie odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, będzie musiał na nowo rozpisać konkursy. Być może szpitale odzyskają kontrakty. Co się jednak stało, to się nie odstanie. Przez to, że przeprowadzono konkurs niezgodnie z prawem, trzy szpitale, które mają nowy sprzęt zakupiony ze środków unijnych, straciły kontrakty na ratownictwo medyczne na długi okres i będą musiały oddać dotacje – podkreśla dyrektor łowickiej lecznicy.

Magdalena Stawarska z biura komunikacji społecznej NFZ poinformowała nas, że Fundusz ma 30 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie. Oznacza to, iż decyzja zapadnie do końca października 2010 r.