Łowicz: lekarz poprosił strażaków o pomoc w transporcie do szpitala otyłego pacjenta

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 10:55

Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu zwrócił się z prośbą lekarz rodzinny, który miał problem z przetransportowaniem do szpitala pacjenta ze wsi Wicia. 60-letni mężczyzna ważący ok. 200 kilogramów uskarżał się na niewydolność układu oddechowego.

Karetki bariatryczne to rzadkość na wyposażeniu pogotowia. Często pomagają w takich sytuacjach strażacy. Fot. archiwum/Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Strażacy z PSP w Łowiczu przy wsparciu druhów z OSP w Wiciu wynieśli mężczyznę na noszach z mieszkania i strażackim wozem pod opieką lekarza przewieźli do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu - pisze Dziennik Łódzki, o zdarzeniu które miało miejsce w sobotę (28 grudnia).

Jak pisaliśmy już wcześniej, zdaniem ekspertów w Polsce brakuje dostosowanego do potrzeb osób z otyłością sprzętu medycznego, co utrudnia im dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Z inicjatywy fundacji OD-WAGA Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził monitoring, z którego wynika, że służba zdrowia nie jest przygotowana do opieki nad osobami z otyłością.

Brakuje dostosowanego dla osób z otyłością sprzętu diagnostycznego, takiego jak tomograf komputerowy oraz rezonans magnetyczny, ale także w szpitalu łóżek o odpowiednich parametrach udźwigu czy też niedostosowanego dla osoby z otyłością fotela stomatologicznego.

Brak odpowiedniego sprzętu dla pacjentów chorujących na otyłość może oznaczać pewne ograniczenia w możliwości wykonania konkretnego badania, a co za tym idzie - osoby te mogą nie być w wystarczający sposób objęte opieką zdrowotną.

W całym kraju dostępnych jest też tylko kilka bariatrycznych karetek pogotowia i stołów operacyjnych o nośności przekraczającej 300 kg.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum