Lotnisko Chopina: do Warszawy przyleciał pasażer z podejrzeniem malarii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2018 15:16

Na pokładzie samolotu z Brukseli do Warszawy przyleciał pasażer z podejrzeniem malarii - poinformował w piątek (13 lipca) PAP dyrektor biura marketingu i PR na Lotnisku Chopina Hubert Wojciechowski. Dodał, że został on przewieziony do szpitala zakaźnego.

Lotnisko Chopina: do Warszawy przyleciał pasażer z podejrzeniem malarii
Rzecznik portu lotniczego: - Pasażerowie przebywający na lotnisku i obsługa lotniska są bezpieczni. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

- Około godz. 12.45 na Lotnisku Chopina wylądował samolot linii PLL LOT z Brukseli. Na jego pokładzie znajdował się pasażer z podejrzeniem malarii. Służby ratownicze i medyczne Lotniska Chopina podjęły działania zgodne z procedurą przewidzianą w takiej sytuacji - przekazał Wojciechowski.

Jak dodał, pasażera przewieziono karetką do szpitala zakaźnego.

- Ze względu na fakt, że nie było podejrzenia choroby, szczególnie niebezpiecznej, pozostali pasażerowie po wypełnieniu specjalnych kart lokalizacyjnych mogli opuścić samolot - powiedział.

Dodał, że dezynfekcji jest poddawany sprzęt służb lotniskowych, który brał bezpośredni udział w transporcie osoby chorej.

- Pasażerowie przebywający na lotnisku i obsługa lotniska są bezpieczni i w żaden sposób nie zostali narażeni na kontakt z osobą zakażoną. Port funkcjonuje bez zakłóceń - podkreślił.

Dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki, przekazał, że pasażer z Afryki leciał LOT-em z Brukseli do Warszawy.

- Podczas rejsu pasażer zgłosił załodze, że źle się czuje. W związku z tym zostały wezwane służby medyczne, które przybyły po wylądowaniu w Warszawie. Po przeprowadzonym wywiadzie z pasażerem, stwierdzono podejrzenie malarii, w konsekwencji zabrano podróżnego do szpitala zakaźnego - powiedział Kubicki.

Zapewnił, że procedury podjęte przez odpowiednie służby, gwarantują bezpieczeństwo pozostałym pasażerom samolotu.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. odprawiło 15,8 mln pasażerów - to o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a w pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. 6,3 mln. 

PAP - Aneta Oksiuta

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum