Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało rok. "Rekordowy. Nawet 63 misje jednego dnia"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP08 stycznia 2022 11:41

Helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wzięły w ub. roku udział w liczbie misji dochodzącej do 12,5 tys. udzielając pomocy ponad 8 tys. pacjentów - mówi rzeczniczka LPR Justyna Sochacka.

LPR brało w ub.r. udział w 12,5 tys. misji Fot. Przemysław Piątkowski/PAP
  • Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w 2021 r. zrealizowały łącznie 12 444 misje
  • Na pokładach śmigłowców LPR przetransportowano 8 246 pacjentów. Jednak liczba wszystkich osób, którym lekarze i ratownicy medyczni LPR udzielili pomocy, to 10 478, w tym 1 131 dzieci
  • Najczęstszym powodem wezwań były wypadki komunikacyjne - 1 921 lotów. Drugą przyczyną były udary mózgu - 1 813. Trzecią - pomoc osobom w stanie nagłego zatrzymania krążenia - 1 223

W ocenie Justyny Sochackiej jedną z najtrudniejszych i największą akcję ratunkową Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło 13 września koło Zielonej Góry.

Te wypadki były najtrudniejsze

- Po zderzeniu busa z autokarem były zadysponowane cztery śmigłowce. W wyniku wypadku jedna osoba zginęła, a 23 przetransportowano do szpitali - wskazuje rzeczniczka LPR.

- Był też wypadek masowy, zderzenie busa z autobusem. Na miejsce przyleciały cztery śmigłowce. Przypominam też sobie misję z początku wakacji, na autostradzie, gdzie doszło do poważnego wypadku. Zabieraliśmy do szpitala dziewczynkę w bardzo ciężkim stanie - relacjonuje na stronie internetowej LPR Krzysztof Szymański, ratownik medyczny ze Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego z Zielonej Góry.

Pandemia przysporzyła pracy

Michał Słomian, ratownik medyczny LPR z Katowic, również wspomina miniony rok jako bardzo pracowity.

- To był rok, w którego czasie mieliśmy bardzo dużo wylotów do pacjentów z różnego rodzaju urazami. Zwiększyła się liczba lotów do miast, do zdarzeń, do których wcześniej nas nie wzywano. Pandemia przysporzyła nam również pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Były to transporty bardziej wymagające i w mniej komfortowych warunkach - mówi.

Prawie 12,5 tys. misji

Zgodnie z informacjami LPR załogi lotnicze w 2021 r. zrealizowały łącznie 12 444 misje.

Śmigłowcami HEMS ((ang. Helicopter Emergency Medical Service, czyli Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego) wykonano 12 088 misji, w tym:

  1. 10 598 lotów do nagłych zdarzeń
  2. i 1490 transportów między szpitalami.

Samolotami zrealizowano 356 transportów.

- Co roku zwiększa się liczba interwencji. Prawie 12 tys. misji zrealizowano już w 2019 r. - podkreśla Sochacka.

Najczęstszym powodem wezwań są wypadki komunikacyjne

W 2021 r. na pokładach śmigłowców LPR przetransportowano 8 246 pacjentów. Jednak liczba wszystkich osób, którym lekarze i ratownicy medyczni LPR udzielili pomocy, to 10 478, w tym 1 131 dzieci.

Podobnie jak w ubiegłych latach najczęstszym powodem wezwań były wypadki komunikacyjne i pomoc ich ofiarom - 1 921 lotów.

Drugą przyczyną wezwań były udary mózgu - 1 813. 1 223 razy załogi wylatywały na pomoc osobom w stanie nagłego zatrzymania krążenia.

63 misje jednego dnia

Najwięcej pracy w 2021 r. załogi miały 1 kwietnia. Wtedy to śmigłowce wykonały łącznie 63 misje. Maksymalna liczba wylotów w ciągu jednego dnia wyniosła 12, taki wynik uzyskała załoga w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum