Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma dzisięć lat

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 19:12

W maju 2010 roku przypada dziesiąta rocznica utworzenia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Historia lotnictwa sanitarnego w Polsce sięga okresu międzywojennego. Po drugiej wojnie światowej powstał Centralny Zespół Lotnictwa Sanitarnego i kilkanaście Zespołów Lotnictwa Sanitarnego w różnych częściach kraju. Do ich zadań należał przewóz: chorych i rannych, a także leków, krwi, szczepionek, aparatury medycznej oraz lekarzy specjalistów – przypomina dyrektor LPR, Robert Gałązkowski.

W latach 90. funkcjonowanie Zespołów Lotnictwa Sanitarnego wykazywało potrzebę zmian. W 2000 roku, po koncepcji wypracowanej przez wiceministra Andrzeja Rysia, ówczesna minister zdrowia Franciszka Cegielska podjęła decyzję o likwidacji Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, a z jego majątku utworzono SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nowa jednostka, zgodnie z przyjętą koncepcją, rozpoczęła przejmowanie Zespołów Lotnictwa Sanitarnego z wojewódzkich struktur kolumn transportu sanitarnego i pogotowia. Powstała jednostka złożona z 12 baz z Centralą w Warszawie.

W styczniu 2001 roku utworzono na terenie całego kraju Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego (HEMS – Helicopter Emergency Medical Service). W efekcie tych zmian wprowadzono jednakową gotowość do startu – do 4 minut. Każdy zespół składał się z pilota, lekarza i ratownika medycznego/pielęgniarza.

– Miniona dekada przyniosła w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym wiele pozytywnych zmian. Poza ujednoliceniem standardów sprzętowych, medycznych, zatrudniania personelu jednostka rozwinęła się także pod względem liczby baz – podsumowuje dyrektor Gałązkowski.

Od 2009 roku wysłużone maszyny zaczęły być zastąpowane przez nowoczesne śmigłowce EC 135. Są one w stanie dolecieć do miejsca wypadku oddalonego od 80 do 90 km w zależności od wiatru w ciągu 23 minut. Po wprowadzeniu do wszystkich baz nowe maszyny obejmą swoim zasięgiem ponad 90 proc. obszaru Polski.

Od początku istnienia LPR załogi śmigłowcowe i samolotowe przetransportowały prawie 55 tysięcy pacjentów. Obecnie śmigłowce stacjonują w 17 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce oraz jednej bazie sezonowej w Koszalinie uruchamianej w czasie letnich wakacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum