Londyn: rozdzielili siostry syjamskie z Pakistanu

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2019 09:14

Operacja rozdzielenia bliźniaczek syjamskich przeprowadzona w londyńskim szpitalu Great Ormond Street trwała ponad 50 godzin. Zakończyła się sukcesem. Dwuletnie obecnie siostry pochodzące z Pakistanu urodziły się połączone czaszkami i układem krwionośnym.

Londyn: rozdzielili siostry syjamskie z Pakistanu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Safa i Marwa Ullah urodziły się jako ósme i dziewiąte dziecko swoich rodziców. Przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Chociaż ostateczna operacja rozdzielenia dziewczynek miała miejsce w lutym br., dopiero teraz można mówić o pełnym sukcesie. Bliźniaczki opuściły już szpital - informuje rmf24.pl

Londyńscy lekarze miesiącami przygotowywali się do zabiegu, pracując na trójwymiarowych modelach czaszek małych pacjentek. Starali się przewidzieć wszystkie kryzysowe sytuacje, które mogły pojawić się podczas operacji.

W trakcie zabiegu zespół w pierwszej kolejności skupił się na odseparowaniu układów krwionośnych dwulatek. Wydrukowane na drukarce 3D plastikowe elementy posłużyły do rozdzielenia mózgów dziewczynek. Ostatnim etapem była rekonstrukcja kości czaszki i skóry głowy.

Operacja bliźniaczek została sfinansowana ze środków przekazanych przez prywatnego darczyńcę.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum