Londyn: dziewczynkę zbadano genetycznie w fazie zarodka

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2009 17:11

W prywatnej klinice University College Hospital w Londynie w wyniku użycia techniki sztucznego zapłodnienia przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka dziedziczenia genów wywołujących raka piersi.

Według brytyjskich mediów, ze względu na historię rodzinną rodzice chcieli upewnić się, że zarodek nie ma uszkodzonego genu BRCA1, zwiększającego ryzyko zachorowania na raka piersi i raka kobiecych narządów płciowych.

Lekarze zastosowali tzw. diagnostykę przedimplantacyjną (ang. pre-implantation genetic diagnosis - PGD), dotychczas stosowaną w Wielkiej Brytanii tylko do wykrywania takich chorób dziedzicznych jak mukowiscydoza i choroba Huntingtona.

Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ w odróżnieniu od tych dwóch chorób, które występują już u noworodków, nowotwór piersi ujawnia się w późniejszych latach życia i na wczesnym etapie może być wyleczalny.

Pozwolenie na zastosowanie techniki PGD wydała organizacja HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority), odpowiedzialna za regulację sztucznych poczęć i badania na embrionach. Zgodę poprzedziła publiczna konsultacja ze względu na zastrzeżenia towarzyszące „dzieciom na obstalunek” z cechami fizycznymi „zamówionymi” przed urodzeniem.

Lekarze przeprowadzili badania na 11 embrionach otrzymanych w wyniku sztucznego zapłodnienia, pobierając od każdego z nich po jednej komórce w trzecim dniu życia. U sześciu wykryto wadliwy gen BRCA1. Dwa zarodki z prawidłową budową genu implantowano w organizmie matki, jeden z nich rozwinął się następnie w prawidłową ciążę.

Rak piersi wykrywany jest w Wielkiej Brytanii u ok. 44 tys. kobiet rocznie. W 5-10 proc. przypadków powodem jest wadliwy gen BRCA1 lub pokrewny mu BRCA2. Jego nosicielki są siedmiokrotnie bardziej narażone na powikłania i wystąpienie ostrych objawów choroby nowotworowej niż kobiety, które mają prawidłową budowę obu genów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum