Łomża: jedynie co piąta mieszkanka zgłasza się na badanie cytologiczne

Autor: Współczesna.pl,RZ/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2012 16:54

Jedynie co piąta mieszkanka regionu łomżyńskiego odpowiada na zaproszenie na bezpłatne badanie cytologiczne, a co roku kilkadziesiąt z nich umiera na raka szyjki macicy. Programem profilaktyki raka szyjki macicy jak dotąd objętych zostało 24,55 proc. populacji w naszym kraju.

Badanie realizowane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest skuteczne, gdy wykonywane jest raz na trzy lata. Zaproszenia otrzymują kobiety w wieku od 25 do 59 lat.

Zdaniem wypowiadającego się dla Gazety Współczesnej dr. Krzysztofa Dacha, kierownika Zakładu Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej w Łomży, ważne jest, by lekarze rodzinni przypominali o tej profilaktyce. 

Dodaje jednak, że trzeba pamiętać, że niektóre kobiety wykonują takie badania prywatnie. Zatem do liczby wykonanych badań cytologicznych trzeba dodać około czterech tysięcy przeprowadzonych co roku u kobiet poza programem. Jak podaje lekarz, ogólnie licząc, badanie cytologiczne objęło około 10 tys. pacjentek.

W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 3300 kobiet, połowa z nich umiera. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Na zachodzie kraju wskaźnik umieralności na tę chorobę spadł o 30 proc. U nas nadal jest wysoki. 

Jak podawała, dr Joanna Didkowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie, podczas konferencji "Onkologia w Polsce 2011 - kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?", zorganizowanej przez redakcję portalu rynekzdrowia.pl, odsetek kobiet, które odpowiadają na zaproszenie i biorą udział w badaniach przesiewowych nadal jest niezadowalający. W 2010 roku wynosił on 35 proc. w przypadku mammografii i około 23 proc - w badaniach cytologicznych.

Natomiast prof. Marek Spaczyński, kierownik Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej, kierownik Kliniki Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz były kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przypomniał, że nadal jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeżeli chodzi o umieralność na raka szyjki macicy.

- W 2008 r. na raka szyjki macicy zachorowało 3270 Polek, 1745 z nich zmarło czyli 53 procent chorych nie udało się wyleczyć. Mamy takie województwa jak opolskie czy podkarpackie gdzie wyleczonych jest tylko 20-30 proc. kobiet, które zachorowały na ten nowotwór - mówił prof. Spaczyński.

Niestety prognozy co do zachorowań na raka szyjki macicy nie są optymistyczne. W krajach tzw. bloku wschodniego do 2021 r. zachoruje o 40 proc. kobiet więcej. Z danych z początku grudnia 2011 r. zaprezentowanych na stronie www.rakszyjkimacicy.org wynika, że programem profilaktyki raka szyjki macicy jak dotąd objętych zostało 24,55 proc. populacji w naszym kraju.


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum