Łomża: 5,3 mln zł kosztowała modernizację SOR-u w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2018 14:49

5,3 mln zł kosztowała modernizacja i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu wojewódzkim w Łomży (Podlaskie). W poniedziałek (4 czerwca) SOR oficjalnie otwarto.

Triage, który polega na tym, że dzieli się pacjentów ze względu na rodzaj pomocy, której wymagają, by jak najszybciej pomoc otrzymały osoby z zagrożeniem życia. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Szpital wojewódzki w Łomży podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest jednym z trzech szpitali wojewódzkich w regonie - obok takich placówek w Białymstoku i Suwałkach.

SOR przebudowano i doposażono dzięki funduszom z UE, samorządu województwa i z budżetu szpitala. Dotacja z UE to 3,4 mln zł z programu Infrastruktura i Środowisko, z budżetu województwa pochodziło kolejnych 1,6 mln zł (w ciągu dwóch lat), szpital dołożył 285 tys. zł - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku.

Przebudowa kosztowała około 4 mln zł, doposażenie w sprzęt prawie 2 mln zł - dodał dyrektor łomżyńskiego szpitala Roman Nojszewski.

Przebudowano oddział ratunkowy i doposażono go. Powstała m.in. sala obserwacyjna z siedmioma łóżkami oraz trzy łóżka na potrzeby intensywnej terapii z wyposażeniem, m.in. sprzętem do monitorowania, respiratorem. Jest także wyposażenie do diagnostyki pacjentów.

Wdrożono też system ratownictwa medycznego triage, który polega na tym, że dzieli się pacjentów ze względu na rodzaj pomocy, której wymagają, by jak najszybciej pomoc otrzymały osoby z zagrożeniem życia - poinformował urząd marszałkowski.

Ordynator SOR-u Bogusław Opyrchał powiedział, że inwestycja pozwoliła na "lepszą obserwację i szybkie leczenie pacjentów". Na wyposażeniu oddziału znalazły się urządzenia do monitoringu - także zdalnego - wyposażone w WiFi, co pozwala obserwować pacjenta także wtedy, gdy jest transportowany do innej części szpitala. Jednocześnie personel może monitorować w ten sposób kilkanaście osób, wdraża ich leczenie. - To bardzo dużo nam daje pewności, bezpieczeństwa dla pacjentów - dodał ordynator.

Zaznaczył, że oprócz sprzętu najważniejsze zmiany do lepsza logistyka, także kadrowa. SOR ściśle współpracuje z innymi oddziałami szpitala.

Urząd marszałkowski poinformował, że w latach 2014-2017 do szpitala wojewódzkiego w Łomży od samorządu województwa trafiło ponad 25,2 mln zł na inwestycje, modernizacje i zakupy aparatury medycznej czy dofinansowanie projektów realizowanych z wykorzystaniem pieniędzy UE.

- My w tej kadencji założyliśmy, że jeżeli szpitale widzą potrzebę rozwoju, a takowa występuje praktycznie wszędzie, chcą poprawić warunki pobytu pacjentów szpitala, chcą zmodernizować, chcą unowocześnić sprzęt, to my jako samorząd, jako zarząd województwa będziemy wspierać tego typu działania, zapewniając albo wkład własny, lub zapewniając środki na realizację całości inwestycji" - powiedział odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.

PAP - Izabela Próchnicka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum