Łódzkie: zbadają wzrok u dzieci

Autor: PAP/Ryenk Zdrowia • • 11 kwietnia 2011 13:20

Do końca listopada dzieci w wieku 4-5 lat z regionu łódzkiego mogą skorzystać z darmowego badania wzroku, w ramach programu wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza. Akcja finansowana jest ze środków samorządu województwa łódzkiego, a jej koszt to 100 tys. zł.

Łódzkie: zbadają wzrok u dzieci

Jak poinformował Maciej Łaski, z łódzkiego urzędu marszałkowskiego wczesne wykrycie wad umożliwi podjęcie szybkiego leczenia w okresie, kiedy przynosi ono najlepsze wyniki.

- Okres, w którym można dokonać korekcji wad, jest u dzieci bardzo ograniczony. Trwa maksymalnie do dziewiątego roku życia - informuje Łaski.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, wady wzroku stanowią trzeci pod względem częstości występowania problem wśród dzieci i młodzieży.

W 2010 roku, w ramach programu przebadano ponad 1400 dzieci i u 447 dzieci stwierdzono nieprawidłowości. W tym roku lekarze w Łódzkiem planują przebadać kolejne 1,8 tys. dzieci w wieku przedszkolnym.

- Żeby dziecko mogło skorzystać z bezpłatnych badań wzroku, wystarczy zapisać je do wybranej placówki. Skierowanie nie jest wymagane - wyjaśnił Łaski.

Podczas wizyty u okulisty dziecko będzie miało wykonane badanie: ostrości wzroku, refrakcji, ustawienia gałek ocznych, widzenia stereoskopowego oraz dna oka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum