Łódzkie: wzrasta liczba młodych ludzi z zaburzeniami depresyjnymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 14:39

Od kilku lat wzrasta liczba młodych ludzi z zaburzeniami depresyjnymi, zgłaszających się o pomoc do specjalistów. W Łódzkiem realizowany jest program zapobiegania depresji u dzieci i młodzieży. Przebadano ponad 1,5 tys. dzieci w wieku 11-13 lat, z których 330 wymaga dalszej diagnostyki lub leczenia.

W tym roku program został rozszerzony o młodzież w wieku 14-17 lat, a samorząd województwa przeznaczył na jego realizację 100 tys. zł - poinformował w czwartek (20 lutego) na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Depresja jest powszechnym problemem dotykającym młodych ludzi. Badania wskazują na coraz wcześniejszy początek tej choroby. Często problemy dzieci są niedostrzegane, niezrozumiane lub błędnie interpretowane przez rodziców, nauczycieli i rówieśników.

- Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które dotyczy dosyć dużej społeczności, szczególnie w okresie rozwojowym. Dzieci w okresie dojrzewania przechodzą przez tzw. kryzys adolescencji, a to wiąże się często z poczuciem zmiany ról, dziecko zaczyna mieć problemy osoby dorosłej, zaczyna być seksualne, podejmować decyzje o wyborze szkoły, zawodu, a czasami partnera - podkreśliła konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Agnieszka Gmitrowicz.

Od kilku lat w regionie łódzkim realizowany jest program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym u dzieci i młodzieży, finansowany przez samorząd województwa.

Jak podkreśla prof. Gmitrowicz, działania profilaktyczne mają ogromne znaczenie, bowiem zaburzenia depresyjne stanowią uwarunkowanie dla bardzo poważnych zachowań autodestrukcyjnych, szczególnie niebezpiecznych w okresie dojrzewania. Depresja powoduje także m.in. trudności w szkole, częstsze eksperymentowanie młodych ludzi z alkoholem i narkotykami. U podłoża depresji dziecięcej leżą najczęściej zmiany, problemy oraz konflikty w rodzinie, trudne wydarzenia z przeszłości, stres czy też czynniki biologiczne. Często depresja wiąże się z przemocą rówieśniczą w szkole.

Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym u dzieci i młodzieży, który powstał we współpracy z Departamentem Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, został zaakceptowany przez Krajową Agencję do Oceny Technologii Medycznych.

W latach 2010-2013 w ramach programu przebadano ogółem 1551 dzieci w wieku od 11 do 13 lat. W przypadku 708 dzieci stwierdzono wskazania do udziału w warsztatach terapeutycznych, natomiast u 330 osób zaobserwowano konieczność dalszej diagnostyki lub leczenia. Przeprowadzono 36 cykli zajęć warsztatowych, w których wzięło udział 333 dzieci.

Specjaliści przyznają, że placówek medycznych świadczących pomoc dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami depresyjnymi jest zbyt mało. W Łódzkiem są tylko dwa oddziały psychiatryczne dla młodzieży (w Łodzi i w Warcie) oraz jeden dla dzieci do 13. roku życia w Łodzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum