Łódzkie: tam mają program wczesnego wykrywania jaskry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2010 13:30

Mieszkańcy województwa łódzkiego w wieku od 35 do 60 lat będą mogli skorzystać w marcu z darmowych badań okulistycznych.

Tam gdzie ministerstwo nie może - samorządy pośle.

Badania będą prowadzone w ramach programu „Wczesnego wykrywania jaskry”. Są w całości finansowane przez samorząd województwa.

Jaskra to przewlekłe schorzenie nerwu wzrokowego. Nieleczone, doprowadza do jego zaniku i utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Schorzenie rozwija się szybko i z reguły bezobjawowo.

W Polsce jest około 800 tys. chorych, z czego zaledwie 10 proc. osób wie o swojej chorobie i leczy się. Reszta nieświadomie traci wzrok. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, po pięćdziesiątce jest pięć do 10 razy wyższe niż wcześniej; w wieku 30-35 lat choruje już około 3,5 proc. populacji.

Osoby biorące udział w programie będą miały przeprowadzone badanie ankietowe dotyczące czynników ryzyka jaskry oraz wykonane badania: ciśnienia śródgałkowego, dna oka i pola widzenia perymetrem komputerowym.

W tym roku samorząd województwa łódzkiego przeznaczył ponad 600 tys. zł na sfinansowanie programów zdrowotnych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców regionu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum