Łódzkie: sześć numerów telefonów w sanepidzie do kontaktu ws. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2020 20:26

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi działa sześć linii telefonicznych, na które można dzwonić ws. koronawirusa. Do ich obsługi zatrudniono studentów wydziałów medycznych łódzkich uczelni - poinformowała PAP łódzki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Urszula Sztuka-Polińska.

Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Podkreśliła, ze infolinia czynna jest od 8.00 do 22.00 przez wszystkie dni tygodnia. Numery telefonów podane są stronie wojewódzkiego inspektora sanitarnego, urzędu wojewódzkiego i na stronach powiatowego sanepidu.

- Poza tym każda z 21 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych plus wojewódzka mają numery tzw. telefonów interwencyjnych, na które dzwoni się przez cała dobę. Na naszych stronach internetowych są jeszcze numery do sekretariatu, poszczególnych oddziałów i pionów. One także umożliwiają kontakt z nami - powiedziała Sztuka-Polińska.

Wojewódzka inspektor sanitarna zwróciła uwagę, że zdarza się, że ludzie telefonują z pytaniami dotyczącymi koronawirusa również do sekretariatu. - Zwłaszcza wtedy, kiedy nie mogą dodzwonić się na infolinię. Są okresy w ciągu dnia, kiedy infolinia jest bardziej oblegana, ale są momenty, kiedy można skontaktować się szybko - powiedziała i dodała, że zdarza się, że ludzie dzwonią na jej telefon.

Większość pytań dotyczy bezpieczeństwa i stanu zdrowia. Są prośby o kontakt z pogotowiem, ze szpitalem, prośby o przyspieszenie badania diagnostycznego, prośby o wynik badania. Wielokrotnie trzeba poświęcić dużo czasu dla dzwoniącego, zwłaszcza kiedy mówi o swoich objawach.

- Trzeba go wysłuchać, powiedzieć, co ma zrobić, do kogo się zwrócić. Jeżeli jesteśmy przekonani, że taka osoba potrzebuje pomocy medycznej, to wtedy zwracamy uwagę, aby kontaktowała się z numerem 112 - wyjaśniła.

Dr Sztuka-Polińska zwróciła uwagę, że osoby odbierające telefony są odpowiednio przeszkolone, ale nie są one e-medycyną, bardziej e-psychologią.

Według niej, choć liczba dzwoniących jest bardzo duża, to na razie liczba telefonów na infolinii jest wystarczająca. 

Jacek Walczak

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum