Łódzkie: skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy

Autor: ŁOW NFZ/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2019 14:56

Pięć szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilni czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej.

Łódzkie: skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 1 kwietnia 2019 r. NFZ nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy. To rozwiązanie ma na celu skrócenie kolejek, poprawę dostępności do tych procedur, a także polepszenie kondycji finansowej szpitali, które  wykonują operacje okulistyczne.  Szpital USK im. WAM w Łodzi jest liderem - wśród publicznych placówek – jeśli chodzi o wartość operacji zaćmy wykonanych już w pierwszym miesiącu nielimitu. Ich koszt to 618 tys., czyli o 60% więcej niż w IV 2018.  Wśród niepublicznych placówek jedną z najwyższych wartości wykonanych operacji porównując IV 2018 – IV 2019 ma Klinika Jasne Błonia. Wykonano tu zabiegi usunięcia zaćmy na kwotę 526 tys., czyli o 50% więcej niż rok wcześniej.

W porównaniu z rokiem 2017 nakłady Łódzkiego OW NFZ na zaćmę wzrosły o 9,7 mln zł – teraz to 58 mln. Aktualnie do placówek trafią pieniądze za operacje wykonane ponad limit, w sumie 1,2 miliona zł. Jak wzrośnie ta kwota w ciągu roku? – to zależy od dobrej organizacji pracy oddziałów okulistycznych i samych pacjentów. Łódzki NFZ jest przygotowany finansowo na zwiększenie wydatków na ten cel nawet o około 10 milionów zł. Najwyższą wartość nadwykonań – po I kwartale zniesienia limitu finansowego operacji – zanotował Szpital USK im. WAM. Otrzyma o 310 tys. zł więcej, Klinika Jasne Błonia - o 227 tys. zł więcej.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy systematycznie się skraca. W Łódzkiem w 5 szpitalach pacjenci stabilni jeszcze w tym roku mogą zoperować zaćmę, w 7 szpitalach - w pierwszym półroczu 2020 r. Pozostałych 9 placówek proponuje ponad roczny czas oczekiwania, ale dąży do skrócenia go.  Pacjenci pilni w ponad połowie szpitali operowani są na bieżąco lub czekają do 2 tygodni. W pozostałych szpitalach do 2 miesięcy.  Szpital USK im. WAM wśród publicznych szpitali w sposób najbardziej spektakularny  skrócił  kolejkę: z 33 miesięcy w 7.2018  do 8 miesięcy oczekiwania aktualnie. Wśród niepublicznych - Szpital Zakonu Bonifratrów z 34 miesięcy rok temu  do 7 miesięcy aktualnie.

- W 2019 r znacznie poprawiła się dostępność do leczenia operacyjnego dla pacjentów z zaćmą w ramach NFZ. Wynika to ze zmiany trybu hospitalizacji na 1-dniową oraz ze znacznego skrócenia czasu oczekiwania na zabieg operacyjny. Po 1 kwietnia tego roku czyli od momentu zniesienia przez  NFZ limitu finansowania tej procedury leczniczej. Obecnie pacjent, po otrzymaniu skierowania na operację zaćmy do  ośrodka posiadającego  umowę z NFZ na wykonywanie tego typu  zabiegów, ma wyznaczony termin wizyty kwalifikacyjnej w ciągu 30 dni oraz, w zależności od stanu klinicznego i sprawności działania danego ośrodka, ma wyznaczony termin na zabieg operacyjny zazwyczaj w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy - mówi dr n.med. Małgorzata Zdzieszyńska, konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego.

W 21 placówkach operujących zaćmę na zabieg czeka około 27 tys. pacjentów. O 18 tys. mniej pacjentów niż przed rokiem. Czas oczekiwania powinien nadal się skracać,  ponieważ  szpitale w Łódzkiem wykonują średnio około 2005 zabiegów miesięcznie, podczas gdy zgłasza się na nie około 1444 pacjentów z nowymi skierowaniami (nie u wszystkich są wskazania do  operacji).

3765 SMS-ów z informacją o możliwości wcześniejszego skorzystania z zabiegu Łódzki NFZ wysłał do pacjentów, którym operację wyznaczono za więcej niż rok. Informacje – aktualizowane – o krótkich terminach są dostępne także na stronie www.nfz-lodz.pl; terminyleczenia.nfz.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 190 590.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze