×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódzkie: powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 maja 2013 14:30

Pierwsze w kraju Centrum Leczenia Chorób Jelit powstaje przy szpitalu w Brzezinach (Łódzkie). Tworzy je jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie prof. Adam Dziki. W centrum operować mają chirurdzy z całego świata - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Łódzkie: powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Na potrzeby centrum rozbudowywany jest budynek brzezińskiego szpitala. Dobudowane ma być m.in. jedno piętro oraz nowe skrzydło budynku. Jak powiedział prof. Dziki, pierwsi pacjenci powinni pojawić się w Centrum w 2015 r. Ma być ono zorganizowane na wzór prywatnych szpitali pracujących w Austrii lub Szwajcarii. Polscy pacjenci będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ. Centrum chce również leczyć chorych z całej Europy.

Na spotkaniu z mediami prof. Dziki przekonywał, że w Polsce nie ma jeszcze takiej specjalistycznej kliniki. Tymczasem - jak mówił - przybywa osób z nowotworami jelit, a wyniki ich leczenia w Polsce są dużo gorsze niż w krajach zachodnich. Według niego, jedną z przyczyn jest brak właściwych standardów postępowania z pacjentem. Operacje jelit są często mało skuteczne, bo nie wykonują ich wyspecjalizowani chirurdzy.

Profesor wyjaśniał, że scentralizowanie leczenia pewnych chorób jest coraz popularniejsze na świecie. Nie operuje się nowotworów w każdym szpitalu, ale w wytypowanych ośrodkach dysponujących odpowiednim sprzętem i wyspecjalizowaną kadrą chirurgów. Taka właśnie placówka ma powstać w Brzezinach. Dziki zaznaczył, że chce w niej także stworzyć centrum szkolenia dla polskich chirurgów.

Profesor poinformował również, że w Brzezinach będą operować oraz uczyć polskich lekarzy chirurdzy z całego świata - współpracę z brzezińskim Centrum miał potwierdzić m.in. amerykański chirurg Lee Smith, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana. Pierwszym zagranicznym szpitalem, który chce nawiązać współpracę z placówką, jest klinika w Lozannie (Szwajcaria).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum