Łódzkie: powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 14:30

Pierwsze w kraju Centrum Leczenia Chorób Jelit powstaje przy szpitalu w Brzezinach (Łódzkie). Tworzy je jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie prof. Adam Dziki. W centrum operować mają chirurdzy z całego świata - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Łódzkie: powstaje Centrum Leczenia Chorób Jelit
Na potrzeby centrum rozbudowywany jest budynek brzezińskiego szpitala. Dobudowane ma być m.in. jedno piętro oraz nowe skrzydło budynku. Jak powiedział prof. Dziki, pierwsi pacjenci powinni pojawić się w Centrum w 2015 r. Ma być ono zorganizowane na wzór prywatnych szpitali pracujących w Austrii lub Szwajcarii. Polscy pacjenci będą przyjmowani w ramach kontraktów z NFZ. Centrum chce również leczyć chorych z całej Europy.

Na spotkaniu z mediami prof. Dziki przekonywał, że w Polsce nie ma jeszcze takiej specjalistycznej kliniki. Tymczasem - jak mówił - przybywa osób z nowotworami jelit, a wyniki ich leczenia w Polsce są dużo gorsze niż w krajach zachodnich. Według niego, jedną z przyczyn jest brak właściwych standardów postępowania z pacjentem. Operacje jelit są często mało skuteczne, bo nie wykonują ich wyspecjalizowani chirurdzy.

Profesor wyjaśniał, że scentralizowanie leczenia pewnych chorób jest coraz popularniejsze na świecie. Nie operuje się nowotworów w każdym szpitalu, ale w wytypowanych ośrodkach dysponujących odpowiednim sprzętem i wyspecjalizowaną kadrą chirurgów. Taka właśnie placówka ma powstać w Brzezinach. Dziki zaznaczył, że chce w niej także stworzyć centrum szkolenia dla polskich chirurgów.

Profesor poinformował również, że w Brzezinach będą operować oraz uczyć polskich lekarzy chirurdzy z całego świata - współpracę z brzezińskim Centrum miał potwierdzić m.in. amerykański chirurg Lee Smith, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana. Pierwszym zagranicznym szpitalem, który chce nawiązać współpracę z placówką, jest klinika w Lozannie (Szwajcaria).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum