Łódzkie: plaga depresji wśród seniorów
Liczba samobójstw wśród starszych mieszkańców województwa łódzkiego wzrasta z roku na rok. Według łódzkich psychiatrów, aż 75 proc. tych tragicznych wydarzeń jest poprzedzonych depresją, która dotyka coraz większą grupę seniorów.

Z najnowszych badań dotyczących jakości życia starszych osób, zaprezentowanych podczas inauguracji Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, wynika, że z depresją zmaga się co trzeci mieszkaniec województwa łódzkiego po 80. roku życia. W przypadku siedmiu procent to ciężka depresja, u pozostałych - umiarkowana - informuje Dziennik Łódzki.
Choroba najczęściej atakuje osoby samotne, głównie owdowiałe lub rozwiedzione. Nie bez wpływu pozostają też utrudniające życie choroby przewlekłe.
Geriatrzy i psychiatrzy z UM w Łodzi zbadali też, jaki wpływ na depresję ma sytuacja rodzinna i miejsce zamieszkania. W Łodzi i Sieradzu, bo w tych miastach prowadzono badania, okazało się, że połowa seniorów żyje samotnie, nie mogąc liczyć na niczyją pomoc.
Z kolei w środowiskach wiejskich w województwie łódzkim aż 83 proc. seniorów otoczonych jest opieką rodziny lub przyjaciół. Dzięki temu samotność nie dotyka ich w takim stopniu.
Więcej: www.dzienniklodzki.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)