Łódzkie: plaga depresji wśród seniorów

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2012 16:12

Liczba samobójstw wśród starszych mieszkańców województwa łódzkiego wzrasta z roku na rok. Według łódzkich psychiatrów, aż 75 proc. tych tragicznych wydarzeń jest poprzedzonych depresją, która dotyka coraz większą grupę seniorów.

Łódzkie: plaga depresji wśród seniorów

Z najnowszych badań dotyczących jakości życia starszych osób, zaprezentowanych podczas inauguracji Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, wynika, że z depresją zmaga się co trzeci mieszkaniec województwa łódzkiego po 80. roku życia. W przypadku siedmiu procent to ciężka depresja, u pozostałych - umiarkowana - informuje Dziennik Łódzki.

Choroba najczęściej atakuje osoby samotne, głównie owdowiałe lub rozwiedzione. Nie bez wpływu pozostają też utrudniające życie choroby przewlekłe.

Geriatrzy i psychiatrzy z UM w Łodzi zbadali też, jaki wpływ na depresję ma sytuacja rodzinna i miejsce zamieszkania. W Łodzi i Sieradzu, bo w tych miastach prowadzono badania, okazało się, że połowa seniorów żyje samotnie, nie mogąc liczyć na niczyją pomoc. 

Z kolei w środowiskach wiejskich w województwie łódzkim aż 83 proc. seniorów otoczonych jest opieką rodziny lub przyjaciół. Dzięki temu samotność nie dotyka ich w takim stopniu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum