Łódzkie: nie lubią stomatologów

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 11:35

Jak wynika z badań Eurobarometru ponad połowa mieszkańców Łódzkiego od roku nie była u stomatologa a 15 procent spośród badanych od ponad 5 lat.

Łódzkie: nie lubią stomatologów
Statystyczny łódzki sześciolatek ma w zębach pięć dziur.

Statystyczny łódzki sześciolatek ma w zębach pięć dziur natomiast dziecko w ostatniej klasie podstawówki ma zaatakowane próchnicą trzy stałe zęby. Nie lepiej jest u dorosłych. Z opracowań łódzkich naukowców z Katedry Higieny i Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, robionych wspólnie z Instytutem Stomatologii w Warszawie, wynika m.in., że statystyczny łodzianin w wieku 65-74 lat ma tylko sześć swoich zębów. Pozostałe zostały usunięte.

Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o świadomość dbania o zęby. Z badań Eurobarometru zrobionych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że mniej niż połowa, bo zaledwie 44 proc. Polaków, przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy była w gabinecie stomatologicznym. W tym samym czasie u swojego dentysty było aż 83 proc. Holendrów i 78 proc. Duńczyków.

– W Polsce niestety nie mamy dobrych nawyków zdrowotnych. Nie mamy programów profilaktycznych ani nawet edukacyjnych. Z drugiej strony, leczenie stomatologiczne jest drogie i związane w dużej mierze z koniecznością płacenia przez pacjenta z własnej kieszeni. NFZ refunduje jedynie część procedur stomatologicznych, tłumacząc to brakiem pieniędzy – stwierdza na łamach Dziennika Łódzkiego prof. Wojciech Drygas, kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Więcej na stronie Dziennika Łódzkiego

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum