Łódzkie: ewakuacja podopiecznych DPS w Drzewicy do szpitali - zakończona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2020 09:56

Zakończono ewakuację pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Zostali oni przewiezieni do szpitali w Bełchatowie, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Ewakuacja już się zakończyła Fot. Shutterstock

Akcja przetransportowania mieszkańców DPS w Drzewicy (Łódzkie) była związana z trudną sytuacją placówki, w której kilkanaście dni temu wykryto ognisko koronawirusa. W sumie chorobę COVID-19 zdiagnozowano u 78 osób - 45 pensjonariuszy i 33 pracowników. Decyzję o przeniesieniu 38 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy, a także zdrowych mieszkańców i innych osób przebywających w drzewickim DPS podjęto w środę w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opocznie. Część najbardziej chorych trafiła do szpitali wcześniej.

Ewakuacja wszystkich mieszkańców i personelu zakończyła się w czwartek nad ranem. Podopieczni DPS trafili do szpitali w regionie, a wszyscy pozostali pracownicy, pielęgniarki, wolontariusze oraz pomagający w placówce żołnierze WOT zostali objęci kwarantanną.

- W akcji uczestniczyły Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego, Powiatowe Ratownictwo Medyczne w Opocznie, jak również personel DPS i personel szpitalny - przekazała Zalewska.

Dodała, że obecnie trwają przygotowania do dezynfekcji i odkażenia całego obiektu. Dekontaminacji zostaną poddane zarówno pomieszczenia DPS, jak i urządzenia oraz sprzęt codziennego użytku oraz cały teren placówki. Przeprowadzą ją żołnierze wojsk chemicznych z Tarnowskich Gór.

Po zakończeniu procesu, do DPS mają powrócić mieszkańcy i pracownicy z wynikami ujemnymi na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zdrowy personel, któremu skończy się okres kwarantanny.

Bartłomiej Pawlak - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum