Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 20-08-2011 18:03

Łódzkie: będzie więcej miejsc w hospicjach

W regionie łódzkim są obecnie tylko 52 łóżka w oddziałach opieki paliatywnej. Wszystkie zajęte. Do hospicjum domowego codziennie zapisuje się w kolejce 10 osób, a na pomoc trzeba czekać tu nawet dwa miesiące.

Jedyną alternatywą dla umierających łodzian jest Hospicjum im. bł. Stanisław Papczyńskiego w Licheniu Starym. Jedna trzecia z dostępnych tam miejsc zawsze jest zajęta przez mieszkańców tego województwa. Ta sytuacja już wkrótce może się zmienić. W Łodzi przybędzie 49 łóżek opieki paliatywnej.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi za kilka miesięcy otworzy 29-miejscowy, największy w mieście, oddział opieki paliatywnej. W placówce rozpoczął się remont części onkologicznej, gdzie znajdą się również - nowy oddział chemioterapii i powiększony oddział hematologii.

Na tę inwestycję szpital przeznaczy ponad 7 mln zł. Dużą część tej kwoty placówka otrzymała z funduszy Unii Europejskiej. Złą sytuację w regionie poprawi także uruchamiany po wakacjach, powiększony Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi z 20 miejscami dla pacjentów wymagających opieki paliatywnej.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl