Łódzkie: będą uczyć kierowców udzielania pierwszej pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 16:38

W czerwcu rozpocznie się cykl szkoleń dla kierowców, dotyczących udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Akcja prowadzona będzie w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) znajdujących się przy autostradach w całej Polsce.

Łódzkie: będą uczyć kierowców udzielania pierwszej pomocy
Fot. PTWP

Mówiono o tym w czwartek (14 czerwca) w Sosnowcu koło Łodzi podczas konferencji prasowej.

Akcja szkolenia kierowców to część projektu "Pierwszopomocni na drodze" - ogólnopolskiej inicjatywy mającej na celu budowanie świadomości społecznej kierowców, rozwój edukacji w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa na drogach oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii do poprawy bezpieczeństwa.

Jak mówił pomysłodawca projektu - Daniel Węgrzynek, akcja ma połączyć ratownictwo i udzielanie pierwszej pomocy z zachowaniem bezpiecznej jazdy. - Chcemy dołożyć swoją małą cegiełkę do tego, aby ofiar wypadków było mniej - powiedział.

Jeszcze w czerwcu rozpocznie się cykl szkoleń dotyczących udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków głównie dla kierowców zawodowych. Akcja prowadzona będzie w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), znajdujących się przy autostradach w całej Polsce. Spotkań ma być 10 w różnych miejscach.

- Zaczynamy 22 czerwca w Brwinowie przy autostradzie A2 i tam też będziemy ją kończyć pod koniec sierpnia - poinformował.

Dodał, że dla celów edukacyjnych stworzony został specjalny samochód wyposażony w najnowszy sprzęt ratowniczy.

Od 1 lipca będą też rozdawane ulotki edukacyjne, promujące bezpieczne zachowanie na drogach. Takich ulotek przygotowano 100 tys.

Obecny na spotkaniu z mediami ratownik medyczny Paweł Oskwarek zwrócił uwagę, że pierwszym, najważniejszym ogniwem w łańcuchu ratowania życia jest świadek zdarzenia. Wielokrotnie jest nim także kierowca ciężarówki.

- Często, jeżeli nie udzielimy pierwszej pomocy, to okaże się, że zanim przyjadą służby ratownicze, może być już za późno - mówił.

Jak wyjaśnił, szkolenia w MOP-ach będą się składały z kilku punktów. Na fantomach szkoleniowych kierowcy uczyć się mają uciskania klatki piersiowej, sztucznego oddychania. Zaplanowano naukę obsługi defibrylatorów, a także naukę udzielania pomocy w stanach nagłych, typu złamania i oparzenia.

Dodatkowo organizatorzy akcji chcą nauczyć prawidłowej ewakuacji poszkodowanego z kabiny ciągnika siodłowego. Oskwarek zwrócił uwagę, że to bardzo trudna rzecz do wykonania, z uwagi na wysokość, na jakiej znajduje się kierowca.

- Służby ratunkowe mają specjalne podnośniki. A co ma zrobić zwykły świadek zdarzenia. Tymczasem często w kabinach znajdują się koce. Możemy go wykorzystać, tworząc tzw. anakondę, odpowiednio owijając naszego poszkodowanego i przy pomocy drugiej osoby spuszczając go w bezpieczny sposób na ziemię - powiedział.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że takie akcje mają sens, nawet jeśli dzięki nim uratowane zostanie jedno życie.

Organizatorami konferencji były spółka ANG wraz głównym partnerem strategicznym Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum