Łódzkie: badania wykrywające choroby nerek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2011 11:01

W stacji dializ B.Braun Avitum w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu (Łódzkie) rozpoczęły się 13 marca bezpłatne badania krwi wykrywające choroby nerek. Do godz. 17.00 ma być przebadanych ponad 500 osób.

Łódzkie: badania wykrywające choroby nerek

Badania są przeprowadzane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nefrotest”, która ma upowszechniać wiedzę o roli nerek w organizmie i przekonać społeczeństwo do regularnych badań profilaktycznych.

Organizatorzy akcji podkreślają, że wykonana raz w roku prosta analiza moczu i krwi pozwala wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium, co zwiększa szanse jej całkowitego wyleczenia lub znacznie spowalnia rozwój schorzenia. W późniejszych fazach, gdy uszkodzenie narządu jest znaczne a nerki nie usuwają już toksyn i zatruwają cały organizm, utrzymanie chorego przy życiu jest możliwe jedynie dzięki terapii nerkozastępczej.

Schorzenia nerek doprowadzające do ich zniszczenia przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Dolegliwości, m.in. ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, obrzęki nóg i twarzy widoczne tuż po przebudzeniu, suchość skóry, częste oddawanie moczu czy nawracające zakażenia układu moczowego pojawiają się wtedy, gdy nerki są już bardzo zniszczone.

W Polsce na przewlekłą niewydolność nerek cierpi ok. 4 mln osób a drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem choroby, którą zagrożeni są zwłaszcza cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, po ukończeniu 65 roku życia oraz bliscy osób cierpiących na dysfunkcje nerek.

Organizatorem akcji bezpłatnego badania krwi wykrywającego choroby nerek jest Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska. W ub. roku takie badania przeprowadzono w Świebodzinie (Lubuskie).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum