Łódzkie: NFZ wyjaśnia, skąd długa kolejka na rehabilitację w Tuszynie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2012 09:24

W kolejce do leczenia na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej w Specjalistycznym Szpitalu Gruźlicy, Chorób Płuc i Rehabilitacji w Tuszynie czeka 800 osób. Łódzki oddział NFZ wyjaśnia przyczyny powstania kolejki.

W odniesieniu do medialnych informacji o 800-osobowej kolejce na oddział rehabilitacji, która powoduje, że pacjenci ostatni w kolejce będą przyjęci w 2016 roku, Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wskazuje na przyczyny, które doprowadziły tak długiego oczekiwania na rehabilitację na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej w Tuszynie.

Jak wskazuje rzecznik, od stycznia do końca sierpnia 2011 roku budynek szpitala był remontowany. Gmach był w bardzo złym stanie technicznym, a leczenie w nim pacjentów było ryzykowne. Oddział ruszył ponownie dopiero 22 sierpnia 2011 roku.

Beata Aszkielaniec informuje też, że po ogłoszeniu konkursu ofert, w listopadzie 2011 roku dyrekcja szpitala zmieniła w rejestrze liczbę łóżek na oddziale rehabilitacji z 34 na 70, czyli podwoiła liczbę łóżek. Jednocześnie lecznica nie uprzedziła o zamiarze powiększenia oddziału a tym samym zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na realizację większej ilości świadczeń.

- W połowie grudnia 2011 roku szpital przegrał konkurs na świadczenia w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych. Oferta zajęła ostatnie miejsce. Szpital nie wskazał w ofercie, że będzie zatrudniał specjalistę fizjoterapii, terapeutę zajęciowego, psychologa lub psychologa klinicznego. Mimo prób negocjacji ze strony NFZ, wskutek podjętych przez dyrekcję szpitala decyzji, lecznica straciła kontrakt z NFZ - informuje rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W styczniu ŁOW NFZ ponownie ogłosił konkurs na świadczenia rehabilitacji ogólnoustrojowej. Jak wyjaśnia Beata Aszkielaniec, od 1 lutego zgodnie z umową szpital powinien przyjmować pacjentów.

- Nie przyjmował ich do teraz (28 lutego - przyp. red.). Zgodnie z deklaracją z grudnia, szpital był gotowy do pracy od 1 stycznia. Tymczasem nie zrobił nic, by kolejkę spowodowaną długotrwałym remontem skrócić, pracując przez cały luty - uważa rzecznik.

Informuje, że w województwie łódzkim oprócz tuszyńskiego oddziału działają 22 oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych. W 2012 roku na ten rodzaj leczenia oddział Funduszu w Łodzi wyda 24 mln zł - o 2 mln zł więcej niż w roku 2011. 

Pisaliśmy  o sprawie w informacji: Łódzkie: do szpitala w Tuszynku wraca rehabilitacja, jest kontrakt

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum