Łódzkie: 82 mln zł na badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 20:08

Do korzystania z programów profilaktyki zdrowotnej, na które w latach 2014-2020 region otrzymał 82 mln zł z UE, zachęcał w czwartek (13 grudnia) marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Łódzkie: 82 mln zł na badania profilaktyczne dla mieszkańców regionu
Fot. archiwum

Marszałek woj. łódzkiego zorganizował w czwartek konferencję z udziałem lekarzy, menedżerów ochrony zdrowia, Amazonek, influencerek i sportowców propagujących profilaktykę, na którym przekonywał, że badania dotyczące m.in. wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, piersi, macicy mogą zmniejszyć umieralność z powodu raka nawet o 25 proc.

Jak podał, w obecnej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 Łódzkie ma do wykorzystania 82 mln zł na profilaktykę; część pieniędzy została rozdysponowana, kolejne programy rozpoczną się na początku przyszłego roku.

- Łódzkie wykorzystało 29 proc. alokacji, czyli 27 z 82 mln zł. Do tej pory skierowaliśmy środki UE na organizację pięciu programów związanych z chorobami dotykającymi mieszkańców województwa. Dotyczyły m.in. rehabilitacji kardiologicznej i ogólnej, chorób nerek, wirusowego zapalenia wątroby typu B, cukrzycy. Częściowo z poziomu krajowego finansowane są programy badań wykrywających raka jelita grubego, piersi, szyjki macicy - poinformował Zbigniew Gwadera z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego.

W przyszłym roku na programy profilaktyczne, mające na celu poprawę zdrowia mieszkańców regionu, przeznaczone będzie 31 mln zł. Według danych Ministerstwa Zdrowia, zgłaszalność na badania wynosi zaledwie 20-22 proc. - Chcemy zachęcać mieszkańców Łódzkiego, by korzystali z badań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które dla pacjentów są darmowe - zaznaczył Gwadera.

Dyrektor Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi Wojciech Szrajber przypomniał, że Łódzkie jest województwem o najwyższym w kraju wskaźniku zachorowań na choroby nowotworowe i najwyższej umieralności z tego powodu. Dlatego kierowana przez niego placówka - jedyny w regionie i drugi pod względem wielkości w Polsce wielospecjalistyczny ośrodek onkologiczny - organizuje bardzo dużo programów profilaktycznych finansowanych nie tylko przez UE, ale też ze środków ministerialnych czy wojewódzkich.

- W tym roku w ramach profilaktyki raka jelita grubego wykonaliśmy badania kolonoskopowe u 1,2 tys. osób. Program będzie kontynuowany od stycznia, ale w wygodniejszej dla pacjentów formule - otworzyliśmy specjalne gabinety i będziemy przyjmowali pacjentów bez skierowań. Swoich pacjentów przysyłają do nas gabinety POZ z całego regionu - wyjaśniła zast. dyrektora szpitala im. Kopernika Magdalena Janus-Hibner.

Zaznaczyła, że w ramach programu pacjenci z mniejszych miejscowości regionu są dowożeni na badania specjalnie podstawionymi busami. - Jeśli ktoś nie ma z kim zostawić dziecka na czas badania, to może z nim przyjechać - zapewniamy opiekunkę, zabawy i warsztaty plastyczne. Chcemy, by pacjent przyjechał do szpitala, zbadał się i czuł się bezpiecznie - dodała.

W ramach programu rehabilitacji leczniczej skierowanego do osób po 50. roku życia z chorobami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej szpital im. Kopernika zapewnia nie tylko pełen zakres rehabilitacji, ale też zajęcia z psychologiem, dietetykiem, warsztaty psychoedukacyjne.

Listę placówek, które już realizują programy profilaktyczne można znaleźć w internecie pod adresem www.rpo.lodzkie.pl. W najbliższym czasie z funduszy europejskich przeprowadzony zostanie kolejny konkurs dla świadczeniodawców wykonujących badania m.in. dot. wykrywania raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy - do podziału jest ponad 13 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum