×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódzkie: 3 godziny czekała na karetkę, nie doczekała

Autor: dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia14 stycznia 2014 10:42

Prawie 3 godziny zajęło oczekiwanie na karetkę, która miała przewieść ciężko chorą 6-miesięczną dziewczynkę ze szpitala w Kutnie do szpitala specjalistycznego w Łodzi. Karetka nie przyjechała na czas, dziecko zmarło.

Łódzkie: 3 godziny czekała na karetkę, nie doczekała
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rodzina zmarłej Basi złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników ochrony zdrowia. Najprawdopodobniej w środę (15 stycznia) zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, która odpowie na pytanie, czy istniała szansa na uratowanie dziewczynki, gdyby wcześniej trafiła do Uniwersyteckiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi wysłała do Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, w którym przebywała dziewczynka, karetkę pozasystemową. Wcześniej jednak ambulans musiał odwieźć innego pacjenta. W efekcie karetka była na miejscu pod szpitalem w Kutnie po blisko 3 godzinach od wezwania.

- Ze wstępnych wyjaśnień wiem, że zamówiono karetkę transportową, a nie specjalistyczną - wyjaśnia w Dzienniku Łódzkim Dariusz Klimczak, wicemarszałek odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Gazeta przypomina, że w zeszłym roku podobna sytuacja zdarzyła się w szpitalu marszałkowskim w Skierniewicach.

Wicemarszałek odpowiada, że szpitale mogą utrzymywać własne karetki transportowe oraz zespół, który je obsługuje albo podpisać umowę z firmą zewnętrzną. - Po zeszłorocznym przypadku śmierci w Skierniewicach zmieniliśmy system transportu wewnątrzszpitalnego w tamtej placówce oraz zweryfikowaliśmy umowy na transport medyczny we wszystkich naszych szpitalach.

Podkreśla, że szpitale mają dowolność w podpisywaniu umów na usługi transportowe, bo same za nie płacą, ale w umowach są obostrzenia: w jakiej maksymalnej odległości może stacjonować karetka transportowa, która ma być wezwana oraz w jakim czasie ma przyjechać do szpitala. - Staramy się zrobić wszystko, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła - deklaruje Klimczak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze