Łódzki NFZ: od środy w regionie 37 punktów pobrań, w tym 13 w Łodzi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2020 19:14

Od środy w woj. łódzkim działać będzie 37 punktów pobrań wymazu w kierunku koronawirusa, w tym 13 w stolicy regionu - poinformował Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ. W odpowiedzi na rosnącą liczbę testów zlecanych pacjentom wiele punktów wydłuży godziny pracy.

Łódzki NFZ: od środy w regionie 37 punktów pobrań, w tym 13 w Łodzi
Rośnie liczba punktów pobrań Fot. Shutterstock

- Reagujemy na potrzeby chorych i systematycznie zwiększamy liczbę punktów pobrań. W ubiegły piątek w punktach pobrano aż 2,6 tys. wymazów. Punkty wydłużają także godziny pracy, dlatego prosimy, żeby pacjenci zawsze sprawdzali te dane na http://www.nfz-lodz.pl lub pacjent.gov.pl, zanim wyruszą na wymaz - przekazała we wtorek rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder.

W Łódzkiem od środy działać będzie łącznie 37 punktów pobrań, w tym 13 w stolicy regionu. Wczoraj w Łodzi otwarto nowy punkt w Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej przy ul. Jaracza 85, a od jutra (w godz. 15.00-19.00) pobieranie wymazów rozpocznie punkt w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki - wjazd od ul. Matek Polskich parking nr 7. Wtorek był pierwszym dniem funkcjonowania punktu w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Piłsudskiego 4, naprzeciwko poradni Olmed.

Rzeczniczka łódzkiego NFZ przypomniała, że wynik testu można samodzielnie sprawdzić na swoim Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP) po zalogowaniu profilem zaufanym, który z kolei można założyć, nie wychodząc z domu - umożliwia to internetowe konto bankowe. Na IKP będą także dokumenty, które potwierdzają izolację i kwarantannę - można wysłać je pracodawcy.

Do pobrania wymazu należy przygotować się według wskazówek konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat, która podkreśla, że powinien on być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło i gum do żucia.

Ponadto wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej trzygodzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli); przed pobraniem nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa, należy również wyjąć ruchome protezy zębowe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum