Łódź: zastosowali bezpieczniejszy i tańszy kontrast do badań obrazowych

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 września 2011 11:44

Radiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi zastąpili jod, używany jako środek kontrastowy podawany w czasie badań radiologicznych, dwutlenkiem węgla.

Łódź: zastosowali bezpieczniejszy i tańszy kontrast do badań obrazowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi wykonano już pierwsze badania tomograficzne z wykorzystaniem dwutlenku węgla, jako środka kontrastującego, zamiast roztworu jodu. Radiolodzy zapowiadają, że od 2 września dwutlenek węgla będą mogli wykorzystywać codziennie także w badaniach naczyń (angiografia) - informuje portal Gazeta.pl.

Jak mówi prof. Ludomir Stefańczyk, kierujący Katedrą Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lekarze zastanawiali się nad alternatywnym środkiem kontrastującym, ponieważ wielu ludzi jest na jod uczulonych. Przez ostatnie lata w oddziale intensywnej terapii medycznej w Szpitalu im. Barlickiego w przypadku pięciu osób kontrast spowodował nawet zagrożenie życia.

Prof. Stefańczyk tłumaczy, że radiolodzy mogli zrezygnować z jodu, bo kiedy do żył pompują gaz, widzą naczynia prawie tak samo jak po podaniu kontrastu. Jedyna różnica to kolor - naczynie wypełnione roztworem jodu na ekranie komputera jest czarne, kiedy wpompowują w nie gaz, staje się białe.

Profesor dodaje, że dodatkową korzyścią dla szpitala może być fakt, że  dwutlenek węgla jest od jodu dużo tańszy.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum