Łódź: zabiegi wideoskopii trójwymiarowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2014 18:32

Skrócenie czasu operacji i większa precyzja działań chirurga to główne zalety zastosowania trójwymiarowego wideoskopu. Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi przeprowadzili we wtorek (17 czerwca) kilka operacji z użyciem tego jedynego w Łódzkiem urządzenia.

Chirurdzy testują wideoskop 3D, gdyż szpital chce zakupić takie urządzenie. Już po pierwszych zabiegach zauważyli, że aparat umożliwia im lepszą orientację i sprawia, że dokładniej widzą szczegóły pola operacyjnego. W takich warunkach o wiele łatwiej zakłada się szwy, zmniejsza się też ryzyko powikłań.

Zdaniem zastępcy ordynatora oddziału chirurgii naczyniowej, ogólnej i onkologicznej dr Jacka Cywińskiego, wideoskop sprawia, że czas operacji skraca się o ok. 30 proc.

- Małoinwazyjne zabiegi, możliwe dzięki zastosowaniu techniki laparoskopowej, były milowym krokiem w rozwoju chirurgii, jednak pewnym ograniczeniem w ich wykonywaniu jest to, że chirurg widzi narządy wewnętrzne chorego w dwóch wymiarach. To jeden z powodów, dlaczego w Polsce nie mamy wcale aż tak wielu chirurgów posługujących się biegle technikami wideo- i laparoskopowymi - ocenia Cywiński.

Zastosowany w łódzkim szpitalu wideoskop z wyglądu przypomina swój dwuwymiarowy odpowiednik. Różnica kryje się torze wizyjnym, który odwzorowuje struktury wewnętrzne w trzech wymiarach. Obraz z kamery przekazywany jest na monitor. Chirurg, który go obserwuje, musi założyć specjalne okulary (podobnie jak w kinie 3D). 

- Zwykły wideoskop daje obraz płaski, tu widzimy głębię. Ma to istotne znaczenie, gdy przychodzi do laparoskopowego szycia tkanek. Urządzenie jest szczególnie przydatne w najtrudniejszych operacjach, np. chorobliwej otyłości, guzów nadnercza, nowotworów jelita grubego. Jego zastosowanie zmniejsza ryzyko groźnych dla pacjenta powikłań - podkreślił Cywiński. 

Chirurdzy z łódzkiego szpitala wykonali kilka operacji z wykorzystaniem wideoskopu 3D, m.in. gastric bypass u pacjentki z otyłością olbrzymią, usunięcie pęcherzyka żółciowego, usunięcie guza nadnercza. 

Koszt urządzenia wynosi 500-800 tys. zł. Dlatego wideoskop 3D jest w Polsce rzadkością. Dyrekcja szpitala im. Kopernika planuje zakup aparatu. - Wideoskopy 3D produkują tylko trzy firmy na świecie, mamy zamiar przetestować je i wybrać najlepszą opcję - powiedział dr Cywiński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum