Łódź: wszystko, co dotyczy lekarza rodzinnego

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2010 07:33

Sobota (12 czerwca) to już trzeci dzień trwającego w Łodzi X Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Lekarze wezmą udział w kolejnych sesjach. Jak tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Maciej Godycki-Ćwirko, w Polsce jest o połowę za mało specjalistów medycyny rodzinnej. Lekarze rodzinni podkreślają natomiast, że pracują bez wytchnienia, przyjmują kilkudziesięciu pacjentów dziennie. Pierwsi na linii ochrony zdrowia zmagają się z wieloma problemami.

Często podnoszoną kwestią jest np. zasadność wydawania skierowań na badania diagnostyczne na żądanie pacjenta. Podczas sesji „Rozwój zawodowy i jakość opieki” dr Stefan Trzos przedstawił wyniki badań przeprowadzonych  miejscu swojego zatrudnienia, które dowiodły, że wiele skierowań na badania wydanych pacjentom przewlekle chorym zgłaszającym się po receptę, było zupełnie niepotrzebnych, a lekarz często decydował się na wydanie skierowania wskutek żądań pacjenta.

– Podczas 3235 wizyt u lekarza pacjentów przewlekle chorych, którzy zgłaszali się po receptę, 758 osób zażądało skierowania na badania dodatkowe. 685 zażądało wykonania badań biochemicznych, 211 - badań RTG, 155 – usg jamy brzusznej – mówi dr Trzos.

Jak się później okazało w ramach badan biochemicznych, stwierdzono istotne nieprawidłowości u 3 osób, w ramach badań RTG – u 2 osób, natomiast badanie usg ujawniło choroby u 2 osób.

– Koszt tych wszystkich badań to ok. 22 tys. zł, a 92 proc. z nich nie miało uzasadnienia medycznego – stwierdził dr Trzos.

O tym z kolei, jakie badania diagnostyczne zmniejszają umieralność na raka mówił prof. Radzisław Kordek podczas wykładu pt. „Przesiewowe badania w onkologii – zalecenia i rzeczywistość”.

Jak tłumaczył profesor, niewiele jest badań potwierdzonych naukowo, które zmniejszają umieralność na nowotwory: – Na zmniejszenie umieralności wpływają m.in.: cytologia, mammografia i badanie kału na krew utajoną – mówił prof. Kordek.

Jako przykład badania, które nie zmniejsza umieralności, prof. Kordek podawał badanie PSA w odniesieniu do raka stercza. – Oznaczanie PSA nie zmniejsza umieralności. Tak naprawdę znanym sposobem zwalczającym ten nowotwór jest kastracja w młodym wieku  – mówił.

W sobotę (12 czerwca) lekarze wezmą udział m.in. w sesjach dotyczących chorób zakaźnych i problemów klinicznych, alergii, nadużywania substancji psychoaktywnych, edukacji pacjenta oraz błędów medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum