Łódź: wszczepili wydrukowany kawałek czaszki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 września 2013 17:02

31-letni mieszkaniec podłódzkiego Bedlna wpadł pod rotacyjną kosiarkę do trawy. Po wypadku przeszedł trepanacją czaszki. Łódzcy lekarze postanowili... wydrukować dla niego brakujący kawałek kości, używając drukarki 3D.

Łódź: wszczepili wydrukowany kawałek czaszki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Karetka z miejsca wypadku zabrała mężczyznę do szpitala w Kutnie, gdzie przeszedł pierwszą operację. Z Kutna pacjent trafił do łódzkiego Szpitala im. Kopernika. Dr hab. Paweł Kolasa, szef oddziału neurochirurgii WSS im M. Kopernika w Łodzi: - U tego chorego mieliśmy do czynienia z masywnym urazem czaszki polegającym na całkowitym odcięciu skóry wraz z kością.

- W czapce wszędzie chodzić musiałem. Nie mogłem jej zdjąć, żeby ludzi nie straszyć. Na żadną imprezę nie można było pójść - opowiada pacjent. Lekarze z "Kopernika" postanowili, że... wydrukują brakujący kawałek czaszki. O pomoc poprosili Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych działającą w łódzkim Technoparku, która ma specjalną drukarkę 3D i z polietylenu może wydrukować nawet działający klucz francuski.

Zanim pacjentowi wszczepiono wydrukowany kawałek czaszki, najpierw trzeba było się postarać o skórę, którą można by zakryć czaszkę. Tym zajęli się chirurdzy plastyczni ze Szpitala im. Barlickiego. Pod skórą na głowie pacjenta umieścili balon, który stopniowo wypełniali solą fizjologiczną. W ten sposób skóra się rozciągała i w końcu przybyło jej tyle, że niepotrzebna była sztuczna.

- Pacjent był przygotowany do zabiegu podczas którego dopasowano idealnie uformowany i ukształtowany fragment brakującej czaszki -
opowiada dr hab. Paweł Kolasa. - Zabieg przeprowadzono z sukcesem uzyskując bardzo dobry efekt plastyczny i estetyczny po implantowaniu sztucznego kawałka czaszki. Uzyskano również to co jest bardzo ważne - trwałą ochronę mózgu.

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum