Łódź włączy się w obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2018 11:52

W sobotę (19 maja) obchodzony jest IBD Day - Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita. Tego dnia wiele budynków na świecie zostanie podświetlonych na kolor fioletowy. Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób z NZJ "Łódzcy Zapaleńcy", w tym roku do akcji przyłączy się także Łódź.

Do dzisiaj nie wiemy co powoduje nieswoiste zapalenie jelit. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak informują organizatorzy akcji, w sobotę (19 maja) na fioletowo podświetlony zostanie Urząd Miasta Łodzi. Do akcji włączyły się również, hotel DoubleTree by Hilton, Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, Zatoka Sportu. Kwadrans później przed budynkiem magistratu pacjenci i ich bliscy puszczą do nieba sto fioletowych balonów - symboliczne 100 historii życia z chorobą.

- Ta akcja to symboliczny sposób zwrócenia uwagi na problemy, z którymi każdego dnia muszą się zmagać chorzy - mówią jej organizatorzy. Przypominają oni, że fiolet to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, do których zalicza się: chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz inne nieswoiste choroby jelit.

Cechą charakterystyczną Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ) jest to, że choć to bardzo ciężkie, jak dotąd nieuleczalne schorzenie, które w wysokim stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie, to jest właściwie niewidoczne. Dlatego o chorobie mówi się "ukryta niepełnosprawność".

- Większość ludzi nie ma pojęcia, że w ich otoczeniu jest wiele osób zmagających się nie tylko z fizycznymi ograniczeniami, jakie niesie choroba, ale i z całą gamą problemów natury psychicznej - silny stres, problemy z samoakceptacją, depresja -  wyjaśnia wiceprezes Stowarzyszenia "Łódzcy Zapaleńcy" Monika Leder-Jankowska.

Jak informują organizatorzy akcji, w Polsce jest ok. 50 tys. chorych, z których co czwarty to dziecko. Ponad 70 proc. chorych to ludzie przed 35. rokiem życia. Objawy towarzyszące chorobie często utrudniając pracę zawodową, wchodzenie w związki, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Do najczęstszych objawów należą m.in: ból, biegunki, gorączka, krwawienia z przewodu pokarmowego prowadzące do anemii, niedożywienia i wyniszczenia organizmu.

W ramach łódzkich obchodów Światowego Dnia NZJ, w sobotę odbędą się zorganizowane przez "Łódzkich Zapaleńców" wykłady dotyczące m.in. nowych możliwości terapeutycznych i uprawnień osób z niepełnosprawnością, będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji gastroenterologów, gastroenterologów dziecięcych, dietetyków, spotkać się z pielęgniarką stomijną, psychologiem i Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum