Łódź: w szpitalu im. Jordana powstanie hospicjum

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2009 11:45

W Łodzi powstanie stacjonarne hospicjum. Będzie się mieścić w budynku IV Szpitala Miejskiego im. Jordana, który zostanie zlikwidowany. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci najpóźniej na początku przyszłego roku.

– Sytuacja w Łodzi jest dramatyczna. Jesteśmy najstarszym i najbardziej schorowanym społeczeństwem w porównaniu z innymi dużymi miastami Polski i nie mamy stacjonarnego hospicjum z prawdziwego zdarzenia – mówi Gazecie Wyborczej dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, wojewódzki konsultant ds. opieki paliatywnej.

Do końca ubiegłego roku pacjentów hospicyjnych przyjmował dom pomocy społecznej przy ul. Ciołkowskiego, który miał 20 łóżek dla terminalnie chorych. Sytuacja była trudna, a teraz jest beznadziejna, bo DPS nie został zarejestrowany u wojewody, więc nie ma prawa nikogo przyjąć. Z dnia na dzień nieuleczalnie chorzy stracili miejsce pobytu i leczenia. Oddziały internistyczne nie chcą ich przyjmować, bo nie rokują wyzdrowienia. Szpital bonifratrów, gdzie jest oddział paliatywny, nie opiekuje się chorymi bezterminowo.

Wrócono więc do starego pomysłu zorganizowania hospicjum stacjonarnego w szpitalu im. Jordana.

– W ramach restrukturyzacji szpital Jordana będzie zlikwidowany, a oddziały chirurgii i ginekologii zostaną przeniesione do szpitali Jonschera i Sonnenberga, które się połączą. Na miejscu pozostanie 20-łóżkowa interna i po remoncie zostanie uruchomione hospicjum na około 40 łóżek – wyjaśnia Małgorzata Marek, z-ca dyrektora wydziału zdrowia publicznego Urzędu Miasta w Łodzi.

–  Wiemy, że sytuacja nieuleczalnie chorych w Łodzi jest dramatyczna, dlatego chcemy zrobić to jak najszybciej – dodaje.

Na początku września ma być gotowy projekt planowanych zmian. Przenosiny dwóch oddziałów odbędą się płynnie, tzn. będą pracowały do ostatniej chwili bez przerwy. Hospicjum zacznie działać najdalej na początku przyszłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum