Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia | 14-11-2017 11:36

Łódź: w szpitalach trwa akcja pobierania krwi pępowinowej

Medeor Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi bierze udział w pierwszej edycji ogólnopolskiej akcji "Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej", którą organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Akcja potrwa do końca listopada.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Zostań dawcą krwi pępowinowej" to kampania, która jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej, przypadającego 15 listopada. Jej celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej do wykorzystania publicznego. Krew może być przeszczepiona tak jak szpik chorym na całym świecie - informuje Dziennik Łódzki.

W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Następnie trafi ona do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji "POLTRANSPLANT".

Więcej: www.dzienniklodzki.pl