Łódź: uratowali wcześniaka ważącego 400 gramów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2010 13:39

Lekarzom z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki udało się uratować wcześniaka ważącego 400 gramów. To niezwykle rzadki przypadek. Podobny zdarzył się w zeszłym roku.

W ICZMP w Łodzi co roku przychodzi na świat ponad pięć tysięcy dzieci. Około 6 proc. to wcześniaki. Jednak tym, które ważą poniżej 500 gramów rzadko udaje się przeżyć.

Dziewczynka o imieniu Lenka urodziła się 15 tygodni przed terminem. Przebywa jeszcze w szpitalu. Leży w inkubatorze, jest karmiona przez sondę.

– W szpitalu dziecko o tak ekstremalnie małej masie urodzeniowej musi przebywać 3-4 miesiące. Im mniejsza masa ciała, tym dłużej – tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl doc. dr Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii w ICZMP.

Opieka szpitala nad Lenką nie skończy się jednak po kilku miesiącach.

– Opiekujemy się nimi zazwyczaj do drugiego roku życia. W tym czasie takie wcześniaki doganiają w rozwoju rówieśników – dodaje Gulczyńska i zaznacza, że nie oznacza to, iż po tym okresie nie pojawią się inne problemy.

W momencie narodzin Lenka uzyskała trójkę w dziesięciostopniowej skali Apgar. Mierzyła 27 cm. Teraz waży już 1370 gramów i rozwija się bardzo dobrze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum